Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny i cła

Ceny i cła

Po dużych spadkach notowań kukurydzy na świecie, Bruksela wprowadza cła na amerykańskie ziarno. Pierwsze efekty już są - ceny ruszyły w gorę.

Kukurydza na giełdzie Matif w Paryżu wyceniana jest na 166 euro za tonę. To najwyższy poziom od miesiąca.To efekt gorszych niż zakładano jeszcze w lipcu prognoz produkcji w Unii. W tym roku z unijnych pól zjedzie około 68 milionów ton kukurydzy. Nieco większy eksport amerykańskiego ziarna i słabsza od zakładanej kondycja tamtejszych upraw, przełożyły się na nieco wyższe notowania także za oceanem. W Chicago tona kukurydzy kosztuje blisko 128 dolarów. I chociaż Amerykanie wciąż martwią się o zbiory, bo susza dała im się mocno we znaki, to i tak Stany mają szansę na rekord w produkcji. A dzięki temu większa od zeszłorocznej będzie też światowa podaż kukurydzy, która ma przekroczyć miliard 170 milionów ton.

Wolniej niż zakładano rośnie natomiast spożycie. W efekcie będzie to pierwszy od kilku lat sezon, który zamknie się wyższymi zapasami końcowymi tego ziarna.

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności