Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cena dnia

Cena dnia

1700 złotych za tonę pszenicy konsumpcyjnej i 1650 złotych za tonę paszowej - to dzisiejsze ceny zakupu ziarna na krajowym rynku. Ale może być jeszcze drożej, bo z jednej strony notowania pszenicy na światowym rynku kolejny dzień pną się w górę, a z drugiej - zapotrzebowanie na krajowym rynku nie maleje.

Na rynku poszukiwany jest teraz jęczmień. Zainteresowanie przekłada się na ceny, które od marca mocno wzrosły. Za tonę jęczmienia konsumpcyjnego trzeba zapłacić już tyle co za pszenicę - nawet 1650 złotych. Ziarno paszowe zdrożało do 1500 złotych. Zakłady przetwórcze poszukują też jęczmienia z przeznaczeniem do produkcji pasz, ale o taki jest teraz bardzo trudno.

Wyższe stawki ma także pszenżyto. Tona wyceniana jest już na 1500 złotych. Jedynie owies trzyma cenę z końcówki marca (średnio 1000 zł/t). Ale ponad 1000 złotych za tonę to i tak wysoko - mówią rolnicy, którzy przez nieopłacalność produkcji tego zboża, często rezygnowali z jego uprawy.

Spore zapotrzebowanie jest teraz na żyto. Jest na tyle duże, że ceny ziarna konsumpcyjnego, już sięgnęły poziomu 1350 zł/t, a paszowego 1300 zł/t.

Najtaniej jest na południu kraju, najdrożej na zachodzie i północy. Jednak szanse na zacieranie się granic między regionami są małe, bo drogie paliwo bardzo podnosi ceny transportu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności