Ceny zbóż, notowania, aktualności

Areały i notowania

Areały i notowania

Notowania surowców rolnych na światowych parkietach znów zwyżkują. A wszystko za sprawą ostatniego raportu o zasiewach i zapasach za oceanem.

Prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa okazały się mniej optymistyczne od oczekiwań inwestorów i analityków. Chociaż areał upraw dla soi i pszenicy ma być o 5 procent wyższy niż w zeszłym roku, a dla kukurydzy o procent, to gracze mieli nadzieję na sporo więcej.

Amerykanie szacują tegoroczny areał zasiewów kukurydzy, na niespełna 37 milionów hektarów. Oczekiwania były o co najmniej jeden milion hektarów wyższe. Jeszcze większe nadzieje związane były z zasiewami soi. Tymczasem przeznaczone pod nią będzie 35,5 milionów hektarów. Mniejsze są zapasy końcowe dla kukurydzy w Stanach i na zbliżonym do oczekiwań zapasy soi. W efekcie kukurydza na parkiecie w Chicago jest najdroższa od ponad 8 lat i wyceniana na 222 dolarów za tonę. A notowania soi, które jeszcze w poniedziałek były najniższe od grudnia, znów zbliżyły się do wieloletnich maksimów - 520 dolarów za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności