Suche fakty

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Dlatego rolnicy przyznają, że bardzo liczą na pomoc rządu. Obecnie, do 28 września Agencja Restrukturyzacji przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy od rolników, u których straty szusowe w uprawach wynoszą siedemdziesiąt i więcej procent. Od 26 września będą przyjmowane dokumenty od tych, którzy mają niższe szkody.
Jak powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji przyjmuje wnioski i za kilka dni rozpocznie wypłaty pierwszych świadczeń dla rolników. Podkreślił jednak, że w dalszym ciągu istnieje problem z dostarczaniem przez gminy protokołów suszowych. Na 2100 gmin, które były w systemie, około 800 w dalszym ciągu nie dostarczyło niezbędnych dokumentów.
A to na ich podstawie można ubiegać się o otrzymanie pomocy.
Pomoc suszowa
stawki podstawowe
1000 zł/ha straty 70&
500 zł/ha straty 30%-69^
Poza dopłatami do hektara, rolnicy mogą też starać się o kredyty klęskowe, umorzenie czynszów dzierżawnych czy składek KRUS. Pomocy mogą też szukać u samorządowców.
Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk poinformował, że będzie chciał umożyć rolnikom podatek rolny za 2018 rok, żeby im pomóc. Jak dodał, wciąż docierają do niego sygnały, że brakuje zboża, paszy, siana i słomy.
Dodatkowo od połowy października ruszy wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich w wysokości do 70%.
Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP