Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wnioski o pomoc – nie tylko dla producentów zbóż

Wnioski o pomoc – nie tylko dla producentów zbóż

polska waluta w bilonie i banknotacj
123RF Zdjęcie Seryjne

O przyznanie takiego wsparcia mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan czy uderzenie pioruna.

Jak wyjaśnia Małgorzata Niemiec z ARiMR, o pomoc mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, które poniosły straty w prowadzonej produjcji roślinnej i zwierzęcej w wysokości przynajmniej 30% w średniej wielkości z ostatnich trzech lat.

Pomoc może być przyznana na przykład na odtworzenie plantacji wieloletnich czy zakup nowych maszyn w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych, a także odbudowę budynków - ale tylko tych, które nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem.

Do wniosku należy dołączyć protokół z szacowania strat, ponieważ jest to podstawowy dokument, w oparciu o który zostaje przyznana pomoc - przypomina Małorzata Niemiec.

Co ważne, realizacje inwestycji odtwarzającej potencjał produkcji rolnej, można rozpocząć po złożeniu wniosków. Rolnicy, którzy nie zdążą teraz skompletować dokumentów, będą mogli to zrobić jeszcze w grudniu. A to nie jedyne źródło, z którego można ubiegać się o unijne dofinansowanie. Do 28-ego grudnia do ARiMR, mogą zgłaszać się nowo powstałe grupy producentów rolnych. Musi jednak ona zagwarantować, że osiągnie cele zawarte w planie biznesowym.

Wsparcie przyznawane jest na pięć lat, a wyliczane na podstawie wysokości sprzedaży netto produktów rolnych. Maksylanie może być to 100.000 euro na rok.

Źródło: Agrobiznes TVP