Notowania rzepaku w Unii Europejskiej

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Analitycy przewidują wzrost produkcji rzepaku do 21,4-22,6 milionów ton, w porównaniu do 20 milionów ton przed rokiem, a to spowoduje wzrost podaży.
Tymczasem potaniały śruty i surowce oleiste. Spadek cen kontraktów terminowych na olej palmowy przyczynił się do spadków cen tego oleju w Malezji. Natomiast w związku z niskimi cenami ropy (50 USD/baryłkę), zmniejszył się popyt na oleje roślinne.
Canola na giełdzie w Winnipeg zdrożała w przedświątecznym tygodniu o 5% do 519,6 CAD za tonę, w porównaniu do 485,7 CAD za tonę w tygodniu wcześniejszym. Jest to najwyższy poziom cenowy na przestrzeni ostatniego miesiąca.
Soja na chicagowskim parkiecie w kontrakcie terminowym na maj potaniała o 0,1% do 347,9 USD za tonę. Przystopowanie eksportu soi ze Stanów oraz zwiększenie prognoz zbiorów ze 107,3 milionów ton do 110,7 milionów ton wpłynęły na notowania soi. Według danych USDA, zbiory tego gatunku mają wynieść 111 milionów ton. Tymczasem w związku z deszczową aurą w Argentynie notowania soi nieco wzrosły. Nie ma to jednak znaczącego przełożenia na globalny rynek oleistych.
Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł