Unia Europejska – ceny rzepaku są niższe pod wpływem spadku notowań soi

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Letnie zbiory rzepaku w Unii Europejskiej mają ulec zwiększeniu z 21 do 21,6 milionów ton w porównaniu do 20,5 milionów ton w roku poprzednim, a to będzie oznaczać nieco większą podaż niż wcześniej zakładano.
Czekając na większą podaż soi i śruty sojowej na rynku rzeczywistym, zredukowano notowania niemal wszystkich surowców oleistych i śrut.
Canola na kanadyjskiej giełdzie w ciągu tygodnia straciła na wartości 3,5% i kosztowała 488,3 CAD za tonę. Poziom cenowy surowca jest zbliżony do tego z listopada ubiegłego roku. Dnia 23 marca br. odnotowano najwyższy spadek dzienny od ponad 8 miesięcy. Stoi za tym wycofanie eksportowej sprzedaży, a co za tym idzie wyprzedaż kontraktów.
W Chicago soja w majowym kontrakcie potaniała w ciągu ostatnich dni o 1% do 364,1 dolarów za tonę. Jest to poziom najniższy od 5 miesięcy. Ceny tego gatunku wciąż spadają w związku z perspektywą rekordowej podaży soi z Ameryki Płd. Podniesiono prognozy zbiorów tego surowca w Brazylii - do 111 milionów ton, oraz w Argentynie - do 56,5 milionów ton.
Tymczasem prognozowany poziom zasiewów soi w Stanach Zjednoczonych wciąż wzrasta. Ma to wpływ na światowy rynek surowców oleistych. Pesymistyczne nastroje na rynku soi prawdopodobnie będą kontynuowane. Niewykluczone są jednak drobne wahania notowań o spekulacyjnym charakterze.
Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł