Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wpływ unijnego eksportu na ceny zbóż

Wpływ unijnego eksportu na ceny zbóż

eksport zbóż na statku
123RF Zdjęcie Seryjne

Od trzech miesięcy tanieją frachty. W listopadzie 2016 r. indeks osiągnął 1232 punkty. Jak podała Bałtycka Giełda Frachtowa, w zeszłym tygodniu podstawowy wskaźnik kosztów frachtów był na poziomie 770 punktów. Natomiast drożeje ropa. Brent Crude na giełdzie w Londynie kosztuje 56,6 USD za baryłkę.

Wzrosły notowania zbóż za oceanem. Pszenica w kontrakcie marcowym na CBoT zdrożała o 1,8% do 159,6 USD/t, a złote ziarno o 1% do 144,7 USD/t. Na wzrosty mogą mieć wpływ dobre wyniki tygodniowego eksportu zbóż ze Stanów, osłabienie się dolara oraz szybkie tempo produkcji bioetanolu. Zapasy tego biopaliwa wynoszą obecnie aż 21,87 mln baryłek.

Zdaniem analityków Commerzbanku, na uwagę zasługuje fakt wysokiej nadwyżki podażowej oraz wstępne prognozy wysokich zbiorów pszenicy w ujęciu globalnym w przyszłym sezonie. IGC utrzymuje prognozy wzrostu zapasów pszenicy na koniec sezonu - o 14 mln t do 235 mln t. W ostatnim raporcie podniesiono zarówno szacunki światowej produkcji w bieżącym sezonie, jak i szacunki zbiorów w Unii i Kanadzie.

Zdaniem niektórych analityków, trend wzrostowy dla pszenicy na CBoT utrzyma się. Jej notowania mogą wzrosnąć do 4,61 - 4,64-1/2 USD/buszel w ciągu kolejnego miesiąca. Osłabienie dolara, niewielki areał pszenicy w USA oraz większy eksport wpływa na wzrosty cen ziarna za oceanem.

W zeszłym tygodniu FAO podniosło szacunki światowej produkcji zbóż w 2016 r. do 2 592 mln t. Korekty te z nadwyżką zrekompensowały spadek prognoz dla ryżu w Chinach, USA, Pakistanie i Wietnamie.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł