USDA – prognozy zbiorów soi na świecie

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
USDA zmniejszyło szacunki zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych o 1,5 mln t do 117,2 mln t. Spadek podaży przyczyni się do 13% redukcji zapasów końcowych soi.
Światowa produkcja oleistych w bieżącym sezonie wzrośnie o 32,4 mln t do rekordowego poziomu 554,8 mln t. Stoi za tym przede wszystkim wzrost prognoz produkcji dla bawełny, rzepaku i słonecznika. W rezultacie podaż surowców oleistych ma się zwiększyć o 28,7 mln t do 644,2 mln t. Natomiast zapasy oleistych prawdopodobnie wzrosną o 4,3 mln t do 93,7 mln t.
Na początku zeszłego tygodnia kontrakty terminowe na soję na giełdzie w Chicago wzrosły do poziomu najwyższego od 3 tygodni. Raport USDA zmniejszył szacunki jesiennych zbiorów soi w Stanach w tym sezonie, co wpłynie na 13% spadek zapasów soi w USA.
Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: WASDE