Wyższe ceny w UE

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Warto podkreślić, że w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja egipskiego rządu o powrocie do poprzednich standardów jakościowych stawianych przywożonej pszenicy, czyli dopuszczeniu 0,05% sporysza w ziarnie. Do tej pory (od 28 sierpnia br.) nie przyjmowano surowca zawierającego nawet śladowe ilości sporysza. W odpowiedzi na to Rosja zakazała importu warzyw i owoców z Egiptu. Eksporterzy z ulgą przyjęli decyzję o powrocie do wcześniejszych ustaleń. Pod koniec ubiegłego tygodnia GASC kupił 240 tys. t pszenicy z Rosji.
Na CBoT ceny nieco wzrosły. Kukurydza w kontrakcie na grudzień zdrożała o 2% do 132,6USD/t, a pszenica o 1,5% do 149 USD/t. Na wzrost cen wpływają dobre wyniki amerykańskiego eksportu zbóż, pojawienie się chorób grzybowych na polach kukurydzy, a także wzrost cen bioetanolu. Jednak ceny amerykańskich zbóż wciąż są na stosunkowo niskim poziomie.
Zeszłotygodniowa sprzedaż zagraniczna w USA wyniosła 561 tys. t pszenicy i 921,9 tys. t kukurydzy. W ostatnim tygodniu zakontraktowano 445 tys. t amerykańskiej pszenicy HRW przez Maroko.
Przed dwoma tygodniami spadkowi uległa tygodniowa produkcja bioetanolu do 981 tys. baryłek dziennie. Zapasy bioetanolu wyniosły w tamtym tygodniu 20,02 mln baryłek, czyli o 191 tys. baryłek mniej niż w tygodniu wcześniejszym. Jest to najniższy poziom zapasów etanolu w Stanach od grudnia 2015 r. Notowania etanolu pod koniec ubiegłego tygodnia w najbliższym kontrakcie na CBoT były na poziomie 1,441 USD/galon.
Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł