Cła dla kukurydzy

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
W Rozporządzeniu Komisji nr 642/2010 z dn. 20 lipca 2010 r. określony jest sposób naliczania należności celnych w imporcie zbóż do UE. Cena reprezentatywna na bazie cif Rotterdam wyliczana jest na podstawie notowań kukurydzy z giełdy w Chicago, kosztów frachtu ziarna z Zatoki Meksykańskiej lub Duluth do Rotterdamu oraz marży handlowej dla rynku USA.
Wyliczona cena importowa jest w następnej kolejności przeliczana z dolara na euro. Stawki celne kalkuluje się jako różnicę między ceną interwencyjną UE dla danego miesiąca, pomnożoną następnie przez współczynnik 1,55, a reprezentatywną ceną importową. Pod uwagę bierze się średnią z okresu 10 dni. Aktualnie obowiązują zerowe stawki celne w imporcie kukurydzy do Unii.
Dnia 31 marca notowania kukurydzy na CME wynosiły 121,55 USD/t, a cena cif Rotterdam - 150,29 EUR/t. Cena importowa cif kukurydzy z dn. 21 marca była na poziomie 156,66 EUR/t.
Import kukurydzy w Unii w tym sezonie do tej pory wyniósł około 11 mln t - o 51% więcej niż przed rokiem. Na wzrost importu wpłynęły słabe wyniki zeszłorocznej produkcji. Unijne zbiory kukurydzy w zeszłym roku wyniosły tylko 57,742 mln t. Następny sezon ma przynieść wyraźną poprawę.
Zdaniem ekspertów, ewentualne wprowadzenie ceł w imporcie kukurydzy w Unii ma wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na francuską kukurydzę na rynku UE.
Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł