Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE – podwyżki cen rzepaku

UE – podwyżki cen rzepaku

ogromne pole rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Na wzrosty cen rzepaku wpływ miało umocnienie notowań olejów - m.in. palmowego i kokosowego. El Nino wpłynął na zmniejszenie produkcji tych olejów w płd.-wsch. Azji. Wzrasta opłacalność tłoczenia rzepaku. Na rynek olejów wpływ mają także wzrosty cen ropy, które w okresie od stycznia br. do kwietnia podniosły się z 27 USD/baryłkę do 40 USD/baryłkę. Na rynku rzeczywistym w ciągu tygodnia surowce oleiste i oleje zdrożały, a śruty głównie zniżkowały.

Canola na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie na maj wzmocniła wartość o 1,4% do 476,2 CAD/t. Kanadyjska giełda odreagowała polepszenie perspektyw eksportu na kolejne miesiące wzrostem notowań z tym, że jedynie na najbliższe kontrakty.

Na chicagowskiej giełdzie towarowej majowy kontrakt na soję zdrożał przez tydzień o 0,6% do 334,6 USD/t. Mimo bardzo wysokiej podaży soi, w zeszłym miesiącu na wzmocnienie jej wartości wpływ miały spekulacyjne zakupy kontraktów. W dodatku wzrastały ceny oleju sojowego w związku z drożejącym olejem palmowym, a to miało wpływ na wartość soi. Wywóz soi ze Stanów był ostatnio poniżej oczekiwań handlowców. Prognozy dotyczące zasiewów soi w USA umocniły wartość tego gatunku.

Co więcej, pod koniec tygodnia giełda w Buenos Aires podniosła prognozy zbiorów soi w Argentynie z 58 mln t do 60 mln t. Czynniki fundamentalne w Ameryce Południowej są więc bardzo mocne.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł