Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadki cen w Unii Europejskiej

Spadki cen w Unii Europejskiej

ziarna zbóż na dłoni rolnika
123RF Zdjęcie Seryjne

Na wysokość cen miała wpływ silna presja podażowa, prognozy urodzaju zbóż w Unii i na świecie oraz ostra konkurencja w eksporcie. Znaczenie miał także raport USDA, w którym poinformowano o sytuacji amerykańskich rolników, wzroście areału kukurydzy w USA i o decyzjach chińskiego rządu dot. skupu interwencyjnego kukurydzy.

Na sytuację cenową nie wpłynął nawet większy unijny eksport. Komisja Europejska w ostatnim tygodniu wydała licencje na wywóz 969 tys. t pszenicy.

W zeszłym tygodniu spadły notowania kukurydzy na światowych giełdach. Globalny bilans tego gatunku w przyszłym sezonie może być jeszcze „cięższy”.

W ostatnim raporcie USDA pojawiła się informacja o intencjach amerykańskich rolników co do siewów. Powierzchnia przeznaczona pod uprawę kukurydzy w Stanach ma wzrosnąć z 88 mln akrów w zeszłym roku do 93,6 mln akrów. Zaskoczeniem jest również wyjątkowo niski areał pszenicy - 49,6 mln akrów wobec 54,6 mln akrów w 2015 r. i średniego szacunku analityków w wys. 51,7 mln akrów. Siewy kukurydzy w Stanach rozpoczęły się na południu kraju. Zatem ostateczne szacunki areału upraw mogą się różnić od opublikowanych.

CBoT zareagowała na raport spadkami notowań kukurydzy w kontraktach terminowych. W kontrakcie majowym ceny tego gatunku w skali tygodnia spadły o 4,6% do 138,4 USD/t. Redukcja areału pszenicy w Stanach wpłynęła na umocnienie jej notowań na giełdzie w Chicago (o 2,3% do 174 USD/t). Wzrosty odnotowano również na MGE oraz KCBT.

Na wysokość cen kukurydzy w tym sezonie może mieć wpływ decyzja rządu Chin dot. zakończenia programu skupu interwencyjnego kukurydzy od 1 października br., a to może oznaczać stopniowe uwalnianie bardzo dużych rezerw na rynek krajowy i ograniczenie przywozu zbóż oraz DDGS przez Chiny.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł