Ceny zbóż, notowania, aktualności

Plony pszenicy i jęczmienia według MARS

Plony pszenicy i jęczmienia według MARS

dorodne kłosy na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Średnie plony pszenicy miękkiej mają wynieść 5,96 t/ha, czyli o 4,8% mniej niż w zeszłym roku. Plonowanie jęczmienia ozimego przewidywane jest na 5,82 t/ha, czyli o 4,9% mniej niż rok temu. Jednak w obu przypadkach plony mają być wyższe od średniej z ostatnich 5 lat.

Uprawy zbóż ozimych dzięki łagodnej zimie są w dobrej kondycji. Rozwój pszenicy ozimej we Francji jest szybszy niż zwykle za sprawą ciepłej pogody.

Odnotowano straty mrozowe na północy Polski, które oszacowano na 10%. Dobre plonowanie ma wpłynąć na większą produkcję kukurydzy w kolejnym sezonie. Plony dla tego gatunku oceniono na 7,12 t/ha, czyli o 10,9% więcej niż przed rokiem. W wielu krajach UE wstrzymano się jeszcze z siewami zbóż jarych.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł