Ceny zbóż, notowania, aktualności

Notowania rzepaku w UE

Notowania rzepaku w UE

kwiaty rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Tendencja spadkowa obserwowana jest od grudnia 2015 r. Wysokie koszty tłoczenia osłabiają popyt na rzepak w Unii, co przekłada się na ceny. Istnieje możliwość stabilizacji zbiorów UE według OW na poziomie 22,2 mln t. Ograniczenie importu z Ukrainy w następnym sezonie powinno wspierać rzepak. Tymczasem duże globalne zbiory soi w tym sezonie oraz niepewność o stan światowej gospodarki mają wpływ na rynek oleistych. W ciągu tygodnia na rynku rzeczywistym większość oleistych potaniała z uwagi na mniejszy popyt oraz sygnały z rynku terminowego.

Canola na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie marcowym zdrożała o 0,6% do 450,3 CAD/t. Jednak w ciągu 2 wcześniejszych tygodni wartość tego kontraktu spadła o 3%. Równocześnie potaniały kontrakty na kolejne terminy. Spadkowe tendencje w Chicago oraz obawy o spowolnienie chińskiego importu może pogorszyć popyt eksportowy.

Na chicagowskiej giełdzie towarowej marcowy kontrakt na soję w ciągu tygodnia potaniał o 0,3% do 314,6 USD/t. Bardzo wysokie światowe zapasy soi oraz realna perspektywa wielkich zbiorów tego gatunku w Ameryce Płd. sprzyjają spadkowym tendencjom. Zbiory soi na półkuli południowej będą o ok. 1% wyższe niż przed rokiem. Zatem można mówić o rekordowym poziomie 174,6 mln t.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł