Niskie ceny zbóż w UE komentarz analityków

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Jest popyt na pszenicę z Unii. W ostatnim tygodniu wydano licencje na eksport 690 tys. t ziarna. Natomiast wywóz jęczmienia z UE wyniósł 349 tys. t. Niestety trudno będzie odwrócić tendencję spadkową notowań pszenicy z uwagi na presję podażową oraz prognozy wysokich zbiorów w następnym sezonie.
W przetargu GASC wybrano oferty od dostawców z Rumunii i Ukrainy. Ze względu na obawy o wystąpieniu we francuskim ziarnie sporysza, Francja nie wzięła udziału w przetargu. W ostatnim tygodniu Jordania zakupiła jęczmień paszowy, a Japonia 127 tys. t pszenicy z Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Dobra pogoda w krajach basenu Morza Czarnego sprzyja zasiewom zbóż jarych. Konkurencja o kluczowe rynki zbytu kukurydzy i pszenicy nadal jest ostra. Konkurencyjność kukurydzy z Argentyny w porównaniu do ziarna amerykańskiego znacznie wpłynęła na spadek cen kukurydzy na giełdach w USA.
Przed dwoma tygodniami odnotowano wzrost cen ropy Brent do około 35 USD (na giełdzie w Londynie). W ostatnim tygodniu ten trend był kontynuowany - do 37 USD/baryłkę. Jednak wciąż są to dość niskie ceny ropy.
Dwa tygodnie temu produkcja bioetanolu w Stanach osiągnęła poziom 987 tys. baryłek na dzień wobec 994 tys. baryłek w tygodniu wcześniejszym. Etanol na giełdzie w Chicago w najbliższym kontrakcie kosztuje 1,344 USD/galon amerykański. Zapasy bioetanolu w analizowanym okresie wynoszą 22,62 mln baryłek, czyli o 481 tys. baryłek mniej niż w tygodniu wcześniejszym.
Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł