Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – presja podaży a spadki cen zbóż

Unia Europejska – presja podaży a spadki cen zbóż

silos zbożowy
123RF Zdjęcie Seryjne

Za oceanem również odnotowano spadki. Pszenica SRW na giełdzie CBoT staniała w skali tygodnia o 5,4% do 183 USD/t, natomiast kukurydza o 3,3% do 142,5 USD/t. Zniżki dotknęły również giełd KCBT oraz MGE. Notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na giełdzie w Kansas zniżkowały w ciągu ostatniego tygodnia - o 4,6% do 174 USD/t.

Ceny pszenicy SRW w transakcjach rzeczywistych także są wyższe niż HRW. Ceny pszenicy HRW nr 2 fob Zatoka Meksykańska  na koniec tygodnia wyniosła 212,6 USD/t, a SRW nr 2 - 214,2 USD/t. Miały miejsce spadki cen w ujęciu tygodniowym.

Należy wspomnieć, że wciąż notowania pszenicy HRW oraz HRS są niższe niż notowania SRW. Ma to związek z produkcją oraz podażą klas pszenicy. Zbiory SRW w USA w tym roku były o 21% mniejsze niż w zeszłym roku, a zbiory HRW były większe o 12%.

Notowania pszenicy unijnej są wyższe od notowań pszenicy amerykańskiej, które w zeszłym tygodniu na Euronext wynosiły 193 USD/t.

W ostatnim tygodniu na ceny zbóż wpłynął raport USDA, w którym dokonano dodatnich korekt wysokości zbiorów kukurydzy w Stanach, Argentynie oraz Brazylii. Żniwa w USA dobiegają końca. Do dn. 8 listopada zebrano kukurydzę z 93% areału, wobec 88% średnio w ciągu ostatnich 5 lat. Siewy pszenicy ozimej w Stanach również przebiegają planowo. Obsiano 92% planowanego areału, nieco mniej w porównaniu z poprzednimi latami.

W związku z jesienną suszą wciąż są obawy o pszenicę ozimą na Ukrainie oraz w Rosji. Zbiory w przyszłym roku mogą być niższe.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA w oparciu o Reuters i inne źródła