Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – wzrosty cen kukurydzy spowodowane suszą

Unia Europejska – wzrosty cen kukurydzy spowodowane suszą

kolby kukurydzy
123RF Zdjęcie Seryjne

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są najprawdopodobniej warunki pogodowe w Europie (upały, susze), które mają niekorzystny wpływ na plantacje kukurydzy. W związku z tym, KE obniżyła prognozowane szacunki zbiorów tego gatunku w UE o 3 mln t do 65,5 mln t. Ponadto pogłębiły się tendencje spadkowe cen pszenicy - w ciągu tygodnia było to 0,9% do 180,3 EUR/t. KE skorygowała przewidywaną produkcję pszenicy w UE o 0,5 mln t do 139,4 mln t.

Ostatni tydzień przyniósł spadki notowań kukurydzy i soi na CBoT. Doskonałe warunki atmosferyczne na zachodzie oraz w środkowej części kraju prawdopodobnie wpłyną na korzystne wyniki produkcji obu tych gatunków - tak istotnych dla amerykańskiego rolnictwa. W ostatnich dniach ubiegłego tygodnia ceny kukurydzy w kontrakcie wrześniowym spadły o 0,9% do 146,9 USD/t, natomiast soi w kontrakcie sierpniowym o 0,5% do 362,1 USD/t. Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatniego miesiąca spadki notowań kukurydzy w kontrakcie wrześniowym oceniono na 15%. O wzrostach notowań można mówić w przypadku pszenicy na CBoT (wzrost o 2,1% do 186,3 USD/t w najbliższym kontrakcie).

Z uwagi na pokaźne dostawy soi z Ameryki Płd. do Chin, rynek tego gatunku może w najbliższym czasie znaleźć się pod presją. Ponadto anulowano kontrakt na dostawę 500 tys. t amerykańskiej soi ze starych zbiorów do Chin. Można mówić o dużej konkurencyjności ofert z krajów Ameryki Łacińskiej.

Kondycja kukurydzy w Stanach nadal jest dobrze oceniana. Na przełomie lipca i sierpnia br. wystawiono ocenę dobrą oraz bardzo dobrą 70% upraw - tak samo jak w poprzednim tygodniu. Co więcej zwiększył się odsetek plantacji ocenianych najwyżej - z 17% do 18%. Ponadto wzrósł odsetek upraw soi ocenianych najwyżej - z 62% do 63%. W osiemnastu monitorowanych stanach do dnia 2 sierpnia 2015 zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej wyniosło 93% - w porównaniu z 85%  średnio na przestrzeni ostatnich 5 lat i 89% w tym samym okresie przed rokiem. O 1% spadła ocena kondycji upraw pszenicy jarej - z 71% do 70%.

 

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami