Unia Europejska – prognozy zbiorów kukurydzy

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Spodziewane gorsze plonowanie wpłynęło na ostatnią negatywną korektę. Jednostka MARS działająca przy KE w zeszłym tygodniu obniżyła prognozę dotyczącą plonów kukurydzy do 6,51t/ha w porównaniu z 7,22 t/ha przewidywanymi przed miesiącem oraz 8,08 t/ha w ostatnim sezonie. Gorsze plony spowodowane są złymi warunkami pogodowymi w takich krajach jak północne Włochy, Francja, Niemcy, Polska, Republika Czech, Austria i Węgry. Jeśli susza nie ustąpi, mogą być konieczne kolejne korekty.
Susze wciąż utrzymują się we Francji środkowo - wschodniej, południowo - zachodniej oraz centralnej Hiszpanii, w środkowej części Włoch, na Słowacji i w Republice Czech, w południowo - wschodniej Polsce, Rumunii, w zachodniej części Bułgarii i na południu dawnej Jugosławii. Według służb meteorologicznych pogoda w tych rejonach raczej pozostanie bez zmian. Bardzo małe opady deszczu odnotowano jedynie na północy Hiszpanii, Włoch oraz we wschodniej Bułgarii.
Z powodu braku wody cierpią przede wszystkim uprawy kukurydzy w niektórych krajach Unii, zwłaszcza tam, gdzie nie ma systemu irygacyjnego (wg Agritel). Wciąż wysokie pozostają prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w Unii - 139,449 mln t (aktualną prognozę obniżono o 0,5 mln t). KE zmieniła również ilość przewidywanych zapasów pszenicy miękkiej - o 2,2 mln t do 10,55 mln t. Przyczyną korekty było podwyższenie prognozy zużycia na cele paszowe oraz eksportowe (do 52 mln t oraz 27,593 mln t). Spodziewane zapasy końcowe są niższe, jeśli porówna się je z poziomem początkowym (11,8 mln t), ale wyższe od tych z początku poprzedniego sezonu (9,1 mln t).
Trzeba również wskazać na ujemną korektę przewidywanej produkcji rzepaku - spadek o 1 mln t do 20,729 mln t. Będą to zbiory znacznie mniejsze niż w ubiegłym roku, kiedy wynosiły 24,278 mln t. Przed tygodniem MARS zmienił prognozę plonowania rzepaku w Unii o 1,5% do 3,23 t/ha. Zatem będzie można mówić o plonach niższych o ok. 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami