Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prosto z pola

Prosto z pola

ziarno zbóż przed silosem
123RF Zdjęcie Seryjne

Tegoroczne żniwa właśnie się rozpoczęły. W całym regionie zaroiło się od kombajnów, a pierwsze plony są dobrej jakości. Niektórzy rolnicy przewidują udane zbiory pod warunkiem, że ich planów nie pokrzyżuje pogoda. Mniej optymistycznie patrzą już jednak na ceny skupu zbóż, które zbliżone są do tych z ubiegłego roku.

I dlateo też mało kto decyduje się teraz na przechowywanie zbiorów w magazynach - w wielu regionach ziarno prosto z pól trafia do skupów. Jak podkreślają producenci, cena raczej nie wzrośnie, a magazynowanie ziarna zwyczajnie się nie opłaca, z uwagi na koszty.

Kolejki do skupów zatem rosną. W Lublinie na swoją kolej czekać trzeba kilka godzin - i to już od 5:00 rano.

Choć to dopiero początek żniw, to eksperci z branży rolnej przewidują, że plony w tym roku będą o ponad 10% niższe niż w poprzednich latach.

Na razie z pól zbierany jest przede wszystkim jęczmień ozimy i rzepak. Te prawdziwe żniwa - z żytem i pszenicą - zaczną się najwcześniej za kilka dni.

Źródło: Agrobiznes TVP