Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny rzepaku w UE wolno spadają, podążając za zaawansowaniem zbiorów

Ceny rzepaku w UE wolno spadają, podążając za zaawansowaniem zbiorów

kwiat rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Surowiec ten nieco staniał z uwagi na przewidywane prognozy mniejszych niż oczekiwano zbiorów rzepaku. Według założeń przewiduje się zbiór 21,6 mln ton surowca; przed rokiem wielkość ta wyniosła 24,4 mln ton. Na dzień 1 lipca zapasy rzepaku oceniono na 1,1 mln ton - o 0,1 mln ton mniej niż wcześniej przewidywano.

Na rynku rzeczywistym wartość rzepaku i soi spadła w przeciwieństwie do śrut, które podrożały. Możliwe jest, iż ceny rzepaku tylko nieznacznie się obniżą podczas tegorocznych zbiorów (w lipcu oraz sierpniu). Jedynie niekorzystne warunki pogodowe mogą nieść ryzyko znacznego zredukowania zbiorów w Unii i poza nią.

W Kanadzie Canola (na giełdzie w Winnipeg) w kontrakcie na listopad 2015 staniała z 532,1 CAD/t do 517 CAD/t w ciągu 7 dni. Wpływ na taki stan rzeczy miała poprawa nastrojów spowodowana końcem suszy. Dzięki deszczom zbiory rzepaku nie powinny być zredukowane.

W ciągu tygodnia sierpniowy kontrakt terminowy w Chicago na soję stracił na wartości z 377,1 USD/t do 374,4 USD/t. Podobnie wygląda sytuacja kontraktów na dalsze terminy. Obniżenie cen spowodowane było poprawą pogody, a co za tym idzie poprawą perspektyw plonów, w tym także jesiennych zbiorów soi w Stanach. Perspektywy zbiorów soi na świecie w tym sezonie (wliczając spore zapasy) są bardzo dobre. Jednak anomalie pogodowe (zwłaszcza w Stanach) mogą niekorzystnie wpłynąć na stosunkowo chwiejny rynek soi.

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami