Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosja wprowadzi od lutego cła w eksporcie zbóż

Rosja wprowadzi od lutego cła w eksporcie zbóż

ziarno zboża przed silosem
123RF Zdjęcie Seryjne

W przedostatnim tygodniu grudnia 2014 r. Rosja zastosowała nieformalne ograniczenia w wywozie zbóż, składające się z kontroli ziarna pod kątem jakościowym oraz zmniejszenia załadunku zbóż w transporcie kolejowym. Jak poinformowały oficjalne źródła rządowe, cła w eksporcie zbóż powinny pomóc w obniżeniu cen zbóż na wewnętrznym rynku o około 15 proc. i w uzupełnieniu poziomu zapasów.

Przewodniczący rosyjskiego związku zbożowego prognozuje spadek wywozu zbóż w styczniu 2015 roku ze względu na wprowadzenie nieformalnych obostrzeń w eksporcie.

Rosyjski rząd jest gotowy skupować pszenicę w ramach interwencji po 10 100 rubli za tonę (186 USD za tonę), podczas gdy pod koniec grudnia 2014 r. ceny rynkowe pszenicy na wewnętrznym rynku wynosiły 11 225 rubli za tonę, tj. o 200 rubli mniej w porównaniu z poprzednim tygodniem - podała agencja SovEcon.

Pod koniec grudnia ub.r. krajowe stowarzyszenie eksporterów produktów rolnych skierowało do rosyjskiego rządu wniosek o odroczenie wprowadzenia ceł w eksporcie zbóż do 1 marca br.

Według stowarzyszenia, późniejsze zastosowanie ceł w eksporcie zbóż pozwoli eksporterom na wypełnienie zobowiązań w zawartych już kontraktach, a uczestnikom rynku na przygotowanie do pracy w nowych warunkach.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności