Korzystna sytuacja na rynku indyków

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Analizując poziom cen żywca, należy również wspomnieć o cenach pasz, które w miesiącu marcu wzrosły o 6 zł/t do poziomu 1451 zł/tonę. Znalazło to odzwierciedlenie w niższej opłacalności produkcji, co pokazuje relacja ceny kg żywca indyczego do ceny kg paszy. W styczniu i lutym br. kształtowała się ona na poziomie ok. 3,92. Jednak w kolejnym miesiącu obniżyła się, w marcu za kilogram żywca można było już kupić 3,84 kg paszy. Wydaje się, że jest to nadal stosunkowo dobry poziom opłacalności. Dla porównania w latach 2007-2011 wyniósł on w analogicznym okresie ok. 3,80.
Ceny na rynku indyków w kolejnych miesiącach powinny utrzymać się na zbliżonym poziomie. Wskazują na to dane GUS'u, według których w marcu liczba wstawień zwiększyła się w skali roku o 8 proc. do poziomu 2,7 mln sztuk. Jest to stosunkowo zrównoważony wzrost w ujęciu rocznym. Również w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, lutego, liczba wstawień wzrosła o 12 proc. Dla porównania, w zeszłym roku w analizowanym okresie wzrosty te były na poziomie ok. 27 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Przy 3-4 miesięcznym okresie tuczu, żywiec ten powinien trafić na rynek na przełomie czerwca, lipca. Warto jednak wspomnieć, że w tym okresie całkiem prawdopodobne jest, że ceny pasz mogą jeszcze nieco wzrosnąć, co może mieć niekorzystny wpływ na opłacalność produkcji żywca indyczego.
Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej