Suchy marzec

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Pogoda w całym kraju będzie zmienna. Aktualnie jest bardzo ciepło, ale w przyszłym tygodniu ma nadejść wyraźne ochłodzenie. Będą mu towarzyszyły duże zmiany ciśnienia, co spowoduje powstawanie porywistych wiatrów. Ich efektem będzie dalszy, znaczny ubytek wody z gleby, tym większy, że jest ona odsłonięta.
Zapowiedzi meteorologów nie napawają optymizmem zwłaszcza w odniesieniu do upraw jarych. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, to wschody tych roślin będą znacznie opóźnione, rozciągnięte w czasie, czyli tzw. piętrowe, a przy tym rzadkie. Im później nasiona będą wysiane, tym trafią do silniej wysuszonej gleby, a tym samym trudniej im będzie skiełkować. Jedyna rada w obecnej sytuacji, to siać natychmiast.
Susza negatywnie odbija się także na oziminach. Rzepak w wielu rejonach kraju utracił znaczną część rozety liściowej. Jest to skutek działania niskich temperatur, przy równoczesnym braku okrywy śnieżnej. W większości przypadków serca rozet pozostały żywe. Jednak wznawianie wegetacji i regeneracja aparatu asymilacyjnego przebiega ospale. Za wolne tempo odbudowy liści, należy winić z jednej strony brak opadów, a z drugiej powtarzające się nocne przymrozki. Niedostatek wody powoduje, że azot z zastosowanego nawozu pozostaje w glebie na głębokości do 20 mm. Tam rzepak nie ma korzeni. Tak więc mimo przeprowadzonego nawożenia, brak wyraźnych efektów. Dopiero gdy pojawią się opady, pierwiastek ten zostanie przeniesiony z wodą opadową głębiej, w zasięg systemu korzeniowego rzepaku. Rola nocnych przymrozków sprowadza się do znacznego obniżenia średniej temperatury dobowej. Pamiętajmy, że wegetacji nie warunkuje wystąpienie temperatury + 5oC w ciągu dnia, lecz średnia temperatura dobowa o tej właśnie wartości.
Źródło: farmer.pl