Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudna sytuacja zbóż jarych

Trudna sytuacja zbóż jarych

pole zbóż jarychPlantacje pszenic ozimych oraz pszenżyta, w zależności od regionu Polski 22 kwietnia w ocenie Marcina Łańskiego z BASF Polska znajdowały się w południowej i środkowej Polsce w fazie rozwoju liścia flagowego (BBCH 37 - 39) lub na północy (BBCH 35 - 37) tuż przed rozwojem liścia flagowego, który programuje plon zbóż. Natomiast na zachodzie to już grubienie pochwy liściowej.

- Panujące warunki atmosferyczne na przełomie kwietnia i maja stworzyły idealne warunki do wzrostu i rozwoju roślinom uprawnym. W związku z tym obserwujemy bardzo intensywny wzrost roślin. W takim przypadku warto zaplanować drugi zabieg skracający na plantacjach pszenic ozimych i pszenżyta, aby w pełni zabezpieczyć je przed wyleganiem oraz łamaniem się dokłosia - radzi Łański.

Zboża jare też wyglądają różnie. Na południu i w centrum Polski znajdują się w fazie faza pełnia krzewienia do końca krzewienia (BBCH 25-29), a na północy Polski początek krzewienia do pełni krzewienia (BBCH 21-25).

Jak zauważył przedstawiciel BASF, na wielu plantacjach zbóż jarych nie wykonano jeszcze zabiegów herbicydowych. Ale już warto pomyśleć o tym zabiegu. - W następnej kolejności warto zaplanować zabieg regulatorem wzrostu, aby zabezpieczyć plantacje zbóż jarych przed wyleganiem - radzi.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności