Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – oleiste

Sytuacja na rynku – oleiste

Tak się jednak nie stało. Planowany eksport i zapasy końcowe pozostały na poziomie z lutowego raportu, co rozczarowało uczestników rynku. Lekki wzrost notowań marcowego kontraktu nie jest miarodajny i wynika głównie z konieczności zamykania pozycji (unikanie dostawy) przed przypadającym w tym tygodniu wygasaniem tej serii.

Najnowszy raport pozostawił niezmienione prognozy produkcji soi w Brazylii w wysokości 83,5 mln ton. Brazylia pokona więc w tym roku USA dotąd największego producenta na świecie.

USDA zmniejszyła o 1,5 mln ton swoją prognozę produkcji soi w Argentynie (3 producent soi na świecie) do 51,5 mln ton w związku z suszą panującą tam w czasie siewów i na początku okresu rozwoju.

Notowania canoli traciły w piątek w ślad za soją. Kanadyjska canola potaniała (najbliższy kontrakt) o 1,2%, a rzepak europejski z dostawą w maju potaniał o 0,5euro/t (0,1%).

 

Zmiany notowań kontraktów futures (najbliższy termin dostawy):

 

Ubiegły tydzień: (1-08.03.2013) / luty / rok do roku

Soja (CBoT): +3,0% / +0,3% / +13,2%/

Canola (Winnipeg): +1,4% / +0,9% / +7,7%/

Rzepak (Matif): +0,5% / +1,3% / +0,7%

Notowania z piątku (8.03.2013):

 

Soja (CBOT). W piątek soja z dostawą w marcu minimalnie zyskała na wartości. Kontrakt marcowy zyskał na zamknięciu sesji 0,3% (+1,3% w czwartek), zamykając tym samym handel na poziomie 554,6usd/t.

Canola (rzepak na WCE). Marcowy kontrakt na kanadyjską canolę zamknął ostatnią w tygodniu sesję na 1,2% minusie i został wyceniony na 634,7cad/t.

Rzepak (MATIF). Majowy kontrakt na rzepak zakończył piątkowy handel na poziomie o 0,5euro niższym (-0,1%) niż w czwartek i kosztował na zamknięciu 470,5euro/t.

 

Powyższe dane pochodzą z raportu opracowanego przez Andrzeja Bąka z WGT S.A.

Źródło: e-WGT