Ceny zbóż, notowania, aktualności

KE: ceny zbóż powinny nieco spaść w perspektywie 2022 r

KE: ceny zbóż powinny nieco spaść w perspektywie 2022 r

"Od 2000 r. utrzymuje się rosnący trend cen (nieprzetworzonych produktów rolnych)" - powiedział w piątek szef analiz ekonomicznych w dyrektoriacie Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Tassos Haniotis. Zaznaczył, że ceny nawozów i energii wzrosły bardziej niż produktów rolnych. W 2012 r. ceny produktów rolnych wzrosły w stosunku do 2005 r. o ok. 60 proc.

KE przewiduje, że w przyszłości będzie napięta sytuacja na rynku zboża, ryżu, cukru i roślin oleistych (np. rzepak), bo będzie rósł na nie popyt. Do 2022 r. będzie rosło użycie tych zasobów do produkcji biopaliw (do ok. 8 proc. całego popytu), stabilnie powinien się zachowywać, a nawet lekko spaść popyt na te zasoby w związku z produkcją pasz (poniżej 60 proc. w 2022 r.) i żywności (powyżej 20 proc. w 2022 r.).

"Przewidujemy, że ceny zbóż będą nadal zmienne, ale spadną wobec obecnych poziomów" - zaznaczył Haniotis. W 2012 r. tona pszenicy, kukurydzy i jęczmienia kosztowała ok. 200 euro. W 2022 r. jęczmień ma kosztować ok. 170 euro za tonę, kukurydza - ok. 190 euro/t, a pszenica - nieco powyżej 200 euro/t.

Analitycy KE spodziewają się poprawy na unijnym rynku mięsnym wobec obecnej sytuacji naznaczonej suszami i rosnącymi kosztami produkcji. "Popyt pozostanie silny, z czego skorzystają zwłaszcza dwa sektory: wieprzowiny i drobiu" - powiedział Haniotis. Dodał jednak, że popyt na rynku mięsa będzie wrażliwy na wzrost gospodarczy. Konsumpcja wołowiny na jednego mieszkańca powinna wynieść w 2022 r. ok. 17 kg, drobiu - ok. 23 kg i wieprzowiny - nieco powyżej 40 kg.

KE przewiduje też, że sytuacja na rynku produktów mlecznych będzie w długim okresie "wyglądać pozytywnie" m.in. dzięki rosnącemu eksportowi sera, ale w krótkim okresie wpłyną na ten rynek skutki susz i likwidacja kwot mlecznych w 2015 r.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności