Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nie zabraknie rzepaku dla przemysłu olejarskiego

Nie zabraknie rzepaku dla przemysłu olejarskiego

Jak zaznaczył Kempczyński, rzepakowe żniwa dobiegają końca. Według niego, zbiory rzepaku mogą być nawet na poziomie 1,7 mln ton, ale to jest mniej niż w ubiegłym roku, gdy zebrano ok. 1,9 mln ton. Dodał, że jakość ziarna jest dobra, ma ono w stosunku do ubiegłego roku mniej zanieczyszczeń i jest bardziej suche.

Kempczyński zauważył, że w sumie niezłe zbiory rzepaku - to zasługa wiosennych zasiewów. "Rzepak jary niespotykanie dobrze plonował" - zaznaczył.

Polski przemysł olejarski bez problemu może przerobić cały wyprodukowany surowiec - zapewnił dyrektor PSPO. Dodał, że jednak co roku niewielka ilość rzepaku jest importowana, ale także eksportowana. Dodał, że na cele spożywcze przerabiane jest ok. 1 mln ton rzepaku.

Zdaniem dyrektora, olej rzepakowy nie powinien zbytnio podrożeć, gdyż ceny surowca są na poziomie ubiegłego roku. Obecnie litr tego oleju w supermarkecie kosztuje ok. 6-7 zł. Kempczyński podkreślił, że polskie oleje są wysokiej jakości, co sprawia, że są one najczęściej kupowane przez konsumentów.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zbiory rzepaku w Polsce zmaleją w 2012 r. do ok. 1,6 mln ton, o 11-15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W celu uzupełnienia krajowej podaży rzepaku przewiduje się dalszy wzrost jego importu (o 8 proc., do 0,4 mln ton). Eksport rzepaku może natomiast zmaleć (o 23 proc., do 0,1 mln ton).

Eksperci IERIGŻ przewidują, że w trzecim kwartale 2012 r. przeciętna cena skupu rzepaku wyniesie 1900-2000 zł/t i będzie o 4-9 proc. wyższa niż przed rokiem. Ceny rzepaku w kraju będą zależały od notowań cen rzepaku na rynku europejskim oraz relacji złotego względem euro.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP