Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na ceny zbóż w Polsce wpływać będą globalne zbiory i rynek terminowy

Na ceny zbóż w Polsce wpływać będą globalne zbiory i rynek terminowy

W trzecim kwartale tego roku pszenica konsumpcyjna będzie kosztować średnio 895-943 zł/t, a pszenica paszowa 868-915 zł/t.

Analitycy zwracają uwagę, iż przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w drugim kwartale 2012 r. wyniosła 929 zł/t, a pszenicy paszowej 890 zł/t. Oznacza to, że ceny obu rodzajów pszenicy ukształtowały się odpowiednio na poziomie o niespełna 1,8 proc. i 0,5 proc. wyższym od górnej granicy przedziału prognozy z ostatniej prognozy Banku BGŻ.

W przypadku kukurydzy przeciętna cena w drugim kwartale bieżącego roku wyniosła 862 zł/t, co oznacza, że znalazła się w prognozowanym przedziale. Analitycy przewidują, że w trzecim kwartale kukurydza będzie kosztować 908-959 zł/t, w czwartym kwartale potanieje do 836-918 zł/t, a w pierwszym kwartale 2013 roku jej cena znajdzie się w przedziale 825-930 zł/t.

- Według lipcowych szacunków GUS produkcja zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w bieżącym roku wyniesie 22,8 - 23,5 mln ton, co oznacza spadek od 6 proc. do 3 proc. w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych i o 9 proc. - 6 proc. w porównaniu ze średnią lat 2006-2010. Jednakże, w naszej ocenie niższe zbiory zbóż w kraju w ograniczonym stopniu wpłyną na kształtowanie się cen zbóż po żniwach. Decydujący wpływ na tendencje cenowe w III i IV kwartale 2012 r. będą mieć globalne zbiory zbóż, w szczególności w krajach należących do największych eksporterów, jak również ewentualne zmiany w ich polityce handlowej - oceniają analitycy.

- Ponadto, jak ma to miejsce od 2004 r., oczekuje się wzrostu wpływu nastrojów na rynkach terminowych na kształtowanie się cen transakcyjnych (na rynku kasowym), również w Polsce - dodają.

Niekorzystny przebieg warunków pogodowych w głównych regionach upraw na świecie spowodował, że od początku bieżącego roku największe ośrodki analityczne obniżają prognozy zbiorów, co sprzyja utrzymaniu się wysokich cen w sezonie 2012/2013. Do kwietnia na nastroje rynkowe w szczególności wpływały doniesienia o dużych stratach w uprawach na skutek wymarznięć w UE-27, jak i krajach regionu Basenu Morza Czarnego.

Jednakże w ostatnich tygodniach weryfikacja prognoz zbiorów, jak i zawirowania cenowe są skutkiem przede wszystkim informacji o sytuacji w USA oraz Rosji.

Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje spadek światowych zbiorów zbóż z 1 846 mln t w sezonie poprzednim do 1 810 mln ton w obecnym. - Warto dodać, że jeszcze na początku lipca Rada oczekiwała wzrostu produkcji w skali roku do 1 868 mln ton. Prognozy globalnego bilansu popytu i podaży, mimo że zacieśniają się z każdym miesiącem, dają przestrzeń do sezonowego spadku cen zbóż po żniwach. Jednakże według naszych prognoz będzie on relatywnie niewielki i ceny zbóż utrzymają się na historycznie wysokim poziomie - komentują analitycy.

Ich zdaniem, największym czynnikiem ryzyka realizacji tego scenariusza jest sytuacja w Rosji i na Ukrainie. Doświadczenie 2010 r. pokazuje, że ewentualne wprowadzenie ograniczeń w eksporcie przez te kraje silnie destabilizuje sytuację na rynku światowym i wpływa na nastroje na rynku terminowym. Oczekuje się, że nastąpi spadek potencjału eksportowego krajów basenu Morza Czarnego, jednakże dziś rządy tych państw nie zapowiadają wprowadzenia ograniczeń w eksporcie. W przypadku rosyjskiego rynku pszenicy, jeszcze na początku lipca br. spodziewano się, że potencjał eksportowy tego kraju wyniesie 12 mln t, co i tak oznaczało spadek o 10 mln t wobec rekordowego sezonu 2011/2012. Jednakże ostatnie prognozy Rady wskazują, że nie przekroczy on 9 mln ton. W rezultacie można oczekiwać większego zainteresowania zbożem z UE-27, m.in. ze strony krajów Afryki Północnej. Rada szacuje, że łączny eksport pszenicy ze Wspólnoty w sezonie 2012/2013 wzrośnie z 16,3 mln t w sezonie ubiegłym do 17,6 mln ton.

Na Ukrainie tegoroczne zbiory wg Rady mogą spaść do niespełna 43 mln t, w porównaniu z blisko 56 mln t w 2011 roku. Jednakże wysoki poziom zapasów w opinii Rady, jak i rządu ukraińskiego, pozwoli utrzymać Ukrainie potencjał eksportowy na poziomie 19,5 mln t (20 mln t w sezonie 2011/2012).

Analitycy zastrzegają, że prezentowane prognozy zostały opracowane w oparciu o informacje dostępne na koniec lipca 2012 roku. Obecne prognozy tegorocznych zbiorów mają nadal charakter wstępny i będą prawdopodobnie rewidowane m.in. w zależności od przebiegu warunków pogodowych w głównych regionach upraw. Ponadto, trudno jest przewidzieć ewentualne zmiany w polityce handlowej największych graczy na globalnym rynku zbóż, jak i reakcję na nie rynków terminowych. Również niepewność utrzymująca się w otoczeniu makroekonomicznym sprzyja nagłym zmianom kursu złotego, co może silnie rzutować na kształtowanie się cen zbóż w kraju. Znaczący wpływ na ceny zbóż będzie mieć także napięta sytuacja na rynku roślin oleistych.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej