Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drogie pasze uderzą w hodowców

Drogie pasze uderzą w hodowców

Kukurydzy i jęczmienia jest więcej niż przed rokiem. Rekordowych zbiorow kukurydzy spodziewa się Ukraina. Niemniej jednak ogolna drożyzna na rynkach zagranicznych nie ominie Europy, coraz bardziej powiązanej z rynkiem światowym. Niewykluczone, że nie tylko spadnie opłacalność chowu, ale część wzrostu cen pasz zostanie prędzej czy później przeniesiona na konsumentow.

Mroźna zima, wiosenna susza w Europie to nie koniec złych wiadomości dla rynku zbożowego. Rekordowa powierzchnia upraw kukurydzy w USA i globalnie miała przynieść ulgę dla hodowcow, narzekających na wysokie koszty pasz. Jednak wystąpienie ekstremalnie suchych warunków pogodowych w Stanach - obejmujących kluczowy obszar upraw kukurydzy - corn belt - oraz susza na południu Rosji z tygodnia na tydzień pogarszały prognozy zbiorow zbóż i oleistych, co znalazło odzwierciedlenie w gwałtownych zwyżkach ich notowań giełdowych.

Sytuacja w segmencie paszowym powinna wyglądać lepiej w Unii Europejskiej. Tutaj nadal prognozy produkcji kukurydzy i jęczmienia są wysokie. Według lipcowego raportu Strategie Grains unijne zbiory kukurydzy wyniosą 65,1 mln ton, tj. tylko o 1% mniej w porównaniu z ubiegłorocznym rekordem. Zbiory jęczmienia w Unii prognozowane są na 52,5 mln ton, tj. o 2% więcej niż sezon wcześniej. Występują pewne obawy o jakość pszenicy w niektórych krajach, związane z opadami deszczu. To mo

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności