Ceny zbóż, notowania, aktualności

Obawy o kondycję ozimin w wielu regionach UE

Obawy o kondycję ozimin w wielu regionach UE

Najlepiej przetrwało mrozy żyto. Największe uszkodzenia w ocenie ekspertów Instytutu występują w regionach gdzie przed falą mrozów na przełomie stycznia i lutego nie wystąpiły opady śniegu. W szczególności wskazują na trudną sytuację w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i częściowo lubelskim.

Ogólnie Instytut ocenia, że wiele plantacji zbóż ozimych w tym roku będzie wymagało przesiewów.

Ponadto, sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu, jeżeli w dalszej części przedwiośnia będą mieć miejsce dalsze spadki temperatur. Wynika to z faktu, że uprawy w regionach bezśnieżnych, nawet, jeżeli nie zostały zniszczone przez mróz, są bardzo silnie osłabione i spadki temperatur połączone z wiatrem mogą doprowadzić do znacznego poszerzenia zniszczeń zasiewów.

Informacje przekazane przez Instytut pokrywają się z doniesieniami płynącymi z rynku w ostatnich tygodniach. Złe przezimowanie zbóż sprzyja podtrzymaniu cen, gdyż rolnicy i inne podmioty dysponujące zapasami ziarna z ubiegłorocznych zbiorów wstrzymują się ze sprzedażą, oczekując wzrostów cen.

Ponadto, przez media przekazywane są niepokojące doniesienia o przezimowaniu zbóż w regionie Basenu Morza Czarnego. W marcowym raporcie francuska niezależna firma doradcza Offre & Demande Agricole (ODA) podaje, że uprawy ukraińskie w ich ocenie doznały dużych szkód, szczególnie na południu i wschodzie kraju, gdzie grubość pokrywy śnieżnej była niewystarczająca, aby ochronić uprawy przed falą mrozów. Ponadto, w przypadku Ukrainy ujemnie na prognozowaną wielkość zbiorów w sezonie 2012/2013 wpłynęła susza w okresie siewów. Ukraińskie centrum meteorologiczne szacuje, e trzeba będzie przesiać 40 proc. powierzchni upraw pszenicy ozimej (ok. 3 mln ha).

Niemniej jednak, ukraiński zespół ODA nie ocenia tak pesymistycznie sytuacji i szacuje, że wymarznięcia objęły jedynie 20 proc. powierzchni zasiewów ozimin. Jednakże straty nawet na tym poziomie oznaczają spadek produkcji w skali roku, a co za tym idzie ograniczenie potencjału eksportowego Ukrainy.

W marcowym raporcie ODA szacuje, że zbiory pszenicy na Ukrainie w sezonie 2012/2013 wyniosą 14 mln t, podczas gdy Międzynarodowa Rada Zbożowa w wydanym pod koniec lutego raporcie szacowała je w kończącym się sezonie 2011/2012 na 22,3 mln ton.

Obawy o kondycję ozimin, nie tylko w Polsce, lecz także w wielu regionach UE oraz w krajach Basenu Morza Czarnego wpłynęły na utrzymanie się w kraju cen zbóż w lutym i na początku marca bieżącego roku. Ceny jęczmienia, jak i żyta, szczególnie konsumpcyjnego, nawet nieznacznie wzrosły.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej