Ceny ziarna stabilne. Nadchodzące święta znacznie ograniczą handel zbożem
W ostatnich tygodniach osłabł skup ziarna z przeznaczeniem na eksport. Obecnie w portach przedmiotem eksportu jest głównie ziarno kukurydzy i pszenicy w ramach wcześniej zawartych kontraktów. Pomimo wyraźnego osłabienia złotego względem koszyka walut, przy obecnych relacjach kursowych polskie ziarno jest jednak mało konkurencyjne na rynku światowym. Taka sytuacja jest wynikiem obniżenia cen zbóż oferowanych przez innych eksporterów.
Zbiory kukurydzy na ziarno praktycznie są zakończone, a ceny tego zboża pozostają stabilne.
Ceny płacone za kukurydzę suchą na gospodarstwie to w dalszym ciągu poziom 650-670 PLN/t na południowym -wschodzie do 670-690 PLN/t na Dolnym Śląsku. Ceny kukurydzy z dostawą do wytwórni to poziom 720-770 PLN/t, w zależności od regionu kraju. Ceny pszenicy paszowej są zbliżone do cen kukurydzy i z dostawą kształtują się w przedziale od 700-730 PLN/t na wschodzie i południowym wschodzie kraju do 740-760 PLN/t w centrum i 750-770 PLN/t na północy.
Z kolei, ceny pszenżyta paszowego to poziom 680-730 PLN/t. Ceny żyta paszowego kształtują się w przedziale 660-720 PLN/t. Z kolei, ceny jęczmienia paszowego to poziom 720-750 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) kształtują się w przedziale od 800-820 PLN/t na południu, 840-850 PLN/t w centrum do 850-860 PLN/t na północy kraju. Drogie pozostaje żyto konsumpcyjne, którego ceny kształtują się na poziomie 850-920 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Źródło: Portal Spożywczy za: Izba Zbożowo-Paszowa