Ceny zbóż, notowania, aktualności

W Warszawie ruszy rynek kontraktów terminowych na pszenicę, rzepak i żywiec wieprzowy

W Warszawie ruszy rynek kontraktów terminowych na pszenicę, rzepak i żywiec wieprzowy

Właśnie mija pół roku od ostatniej rozmowy na temat uruchomienia towarowego rynku terminowego w Warszawie. Liczył pan wówczas, że w czerwcu- lipcu br. uzyskacie zgodę na prowadzenie rynku pozagiełdowego przez spółkę córkę WGT- Polski Rynek Terminowy S.A. (PRT). Spytany o to, czy taka zgoda już dotarła, prezes odpowiada:

- Jest to kluczowe pytanie i spodziewałem się, że padnie. Niestety nie mogę pochwalić się jeszcze sukcesem w tej mierze. Procedury rozpatrywania wniosku przez Komisję Nadzoru Finansowego są bardzo rygorystyczne i przedłużają się, stąd wciąż czekamy na wydanie przez KNF stosownej zgody. Niemniej chcę podkreślić że Polski Rynek Terminowy S.A. jest dobrze przygotowany do uruchomienia towarowego rynku instrumentów pochodnych.

Jednocześnie prezes WTG S.A. podkreśla, że jest szansa aby rolnicy mogli zabezpieczyć swoją produkcję jeszcze przed żniwami.

- Mamy nadzieję i mocno liczymy , że zgodę KNF -u otrzymamy jeszcze w tym roku. Jeśli tak się stanie, to na wiosnę 2012 roku rozpoczniemy obrót pierwszymi towarowymi kontraktami terminowymi - mówi prof. dr hab. Michał Jerzak i dodaje - W pierwszej kolejności zamierzamy wprowadzić kontrakty terminowe na pszenicę, rzepak i żywiec wieprzowy. Są to najbardziej masowe i jednocześnie najbardziej płynne krajowe rynki wśród surowców rolnych stąd mają największą szansę szybkiego rozwoju.

Źródło: Portal Spożywczy za: farmer.pl

Powrót do aktualności