Wzrost cen pasz przemysłowych przyhamował
Jak podaje Bank BGŻ, wyjątkiem były jedynie pasze prestarter/starter dla trzody chlewnej - według danych MRiRW potaniały one o 5,8 proc. Dane to oznaczają, że obserwowany od czerwca ub.r. szybki wzrost cen pasz przemysłowych w kwietniu przyhamował. Dla przykładu w okresie styczeń-marzec tego roku pasze drożały w przeciętnym tempie od 3 do 6 proc. na miesiąc.
W kwietniu po raz kolejny zwiększyła się dynamika cen w ujęciu rocznym. Podstawowe mieszanki paszowe były już o 30 do 49 proc. droższe niż w kwietniu ubiegłego roku. Mimo dużych podwyżek cen pasz na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy, wciąż wydają się one niewielkie, jeśli porównamy je ze wzrostami, jakie dokonały się w tym czasie na rynku zbóż paszowych. W kwietniu pszenica paszowa była mniej więcej o 105 proc. droższa niż przed rokiem, a jęczmień paszowy o 108 proc. droższy.
Hamująco na wzrost cen pasz działają mniejsze podwyżki cen importowanych surowców paszowych oraz stosunkowo stabilne pozostałe koszty produkcji. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych trzech miesiącach br. import białkowych komponentów paszowych (głównie śrut i makuchów roślin oleistych oraz mączek mięsno-kostnych) wyniósł 599 tys. t po przeciętnej cenie 1105 PLN/t. Cena ta była zaledwie o 5 proc. wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem - informuje Bank BGŻ.
Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej