Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dyrektor Provimi Holding: Na kształtowanie się cen surowców rolnych wpływa nie tylko spekulacja

Dyrektor Provimi Holding: Na kształtowanie się cen surowców rolnych wpływa nie tylko spekulacja

- Kapitał spekulacyjny pojawił się na tym rynku po tym, kiedy dotknęły go anomalie atmosferyczne, susze, powodzie w Australii. Wejście na rynek kapitału spekulacyjnego nie było bezpośrednią przyczyną wzrostu cen, jednak jego pojawienie skutkuje tym, że rynek stał się bardziej płynny - tłumaczy Janusz Kobryner, który odpowiada za zakupy zbóż dla całego holdingu Provimi, firmy działającej w 30 krajach świata.

Dyrektor Provimi Holding podkreśla, że na rynek surowców rolnych, w tym zbóż, ma wpływ wiele czynników, które razem dopiero przynoszą efekty w postaci wzrostu lub spadku cen.

- Na to co się dzieje na dzisiejszym rynku i na kształtowanie się cen wpływają zarówno wydarzenia polityczne, jak i klęski żywiołowe. Istotny wpływ mają także wydarzenia w innych branżach, np. na rynku nieruchomości - mówi Janusz Kobryner.

- Kapitał mobilny inwestuje wszędzie tam, gdzie widzi dla siebie możliwość osiągnięcia zysku. W momencie kiedy nadal jest dostępność taniego pieniądza, a rynek nieruchomości nie chce się odbudowywać, kapitał przenosi się tam, gdzie widzi szansę dla siebie na zarobienie pieniędzy. Na pewno takim miejscem są rynki surowcowe, nie tylko surowców rolnych, ale też energii, bo te dwa rynki są ze sobą coraz bardziej powiązane - dodaje.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności