Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nie będzie spokoju na światowych rynkach. Ceny żywności mogą znów zacząć rosnąć

Nie będzie spokoju na światowych rynkach. Ceny żywności mogą znów zacząć rosnąć

Jak informuje agencja Bloomberg indeks cen 55 surowców żywnościowych spadł o 3 proc. do 229,8 pkt po osiągnięciu w lutym rekordowej wartości 236,8, podała w ogłoszonym w internecie raporcie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Był to pierwszy spadek od czerwca, który szedł w parze z obniżką cen zboża (6,6 proc.) oraz kukurydzy (5,2 proc.) na giełdzie w Chicago.

Ceny zaczęły jednak rosnąć, kiedy okazało się, że zapasy kukurydzy w USA spadły do najniższego poziomu od 2007 r. a zapasy soi do poziomu z 2003 r. Droga żywność przyczyniła się do wybuchu zamieszek w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie, które obaliły władców w Egipcie i Tunezji. Jest również powodem przyspieszenia inflacji, co skłania banki centralne do rozważania podwyżki stóp procentowych. To zaś może spowolnić wzrost.

Według Concepcion Calpe, ekonomistki FAO niewykluczone, że ceny znów odbiją i powróci trend wzrostowy. Popyt na żywność, pasze i biopaliwa jest bardzo mocny a wzrost produkcji może nie wystarczyć, aby zapasy zwiększyły się do bezpiecznego poziomu.

Cena kukurydzy wzrosła ponad dwukrotnie w ostatnich 12 miesiącach pośród obaw, że większe zasiewy w USA (gdzie rośnie jej najwięcej) nie wystarczą do odbudowania światowych zapasów. Zapasy kukurydzy w USA spadły na początku marca do 6,52 mld buszli (1 buszel= 35,2 l). Jest to najmniejsza wartość od czterech lat, jak stwierdził w raporcie Departament Rolnictwa. Zdaniem Calpe najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy właśnie kukurydzy.

Cena pszenicy wzrosła w ciągu 12 miesięcy o 68 proc. a soi o 45 proc., z powodu powodzi, która zniszczyła uprawy w Kanadzie, Chinach i Australii oraz suszy w Rosji i Europie. Chiny walczą obecnie ze znacznym wzrostem chorób roślin w regionach rolniczych a stan upraw w USA jest oceniany jako najgorszy od 2002 r.

jak wynika z raportu FAO w zeszłym roku zapasy wszystkich zbóż były większe. Teraz są znacznie mniejsze a nie ma żadnych oznak ograniczania i racjonowania po stronie popytu. Ceny będą jeszcze mniej stabilne.

Indeks cen żywności FAO po osiągnięciu poprzedniego apogeum w czerwcu 2008 r. spadał przez osiem miesięcy z rzędu ale ta sytuacja, zdanie Concepcion Calpe, w tym roku się nie powtórzy. Jej zdaniem jest mało prawdopodobne, by dalej spadał. Istnieje obawa, że ostatni spadek indeksu nie wynikał ze zmian fundamentalnych, ale z powodu wydarzeń poza rynkiem, np. w Japonii.

Źródło: Portal Spożywczy za: Onet.pl (na podstawie doniesień agencji Bloomberg)

Powrót do aktualności