Sytuacja na rynku – rzepak
Mimo ostatnich gorszych prognoz zbiorów i jednocześnie malejących zapasów, jego ceny na światowych giełdach odnotowują spadki. Wczoraj w Paryżu tona w kontraktach terminowych z odbiorem w maju kosztowała niewiele ponad 1900 złotych. Od wtorku to spadek o blisko 15 złotych.
Według najnowszych szacunków Unia Europejska wyprodukuje o ponad 5% rzepaku mniej niż w poprzednim sezonie. Duża część roślin wymarzła w Niemczech i Polsce, ale straty będą także na Ukrainie, w Kanadzie i Chinach. Tymczasem zapotrzebowanie na nasiona już mocno nadwyrężyło zapasy, a mniejsza produkcja sprawi, że na koniec sezonu spadną one o ponad 20%.
BILANS RZEPAKU NA ŚWIECIE
mln t
produkcja
ogółem na świecie - 2,7
w tym w UE27 - 5,5
podaż z zapasami - 2,5
zapasy końcowe - 22,6
Niepewność daje się odczuć także na naszym podwórku. Rolnicy niechętnie sprzedają nasiona z ubiegłego roku, wciąż licząc na wyższe stawki i niechętnie też podpisują kontrakty na nowe zbiory. Chociaż cena oferowana przez kupujących rośnie z tygodnia na tydzień i zdaniem ekspertów jest atrakcyjna jak na przednówek sezonu, za tonę rzepaku w kontraktach zakłady tłuszczowe proponują producentom nawet 1810 złotych za tonę. Nieco droższa niż przed tygodniem jest śruta rzepakowa.
KOMPONENTY PASZOWE
zł/t
rzepak
transakcje 1950 - 1980
kontraktacje 1780 - 1810
śruta rzepakowa 750 - 820
makuchy rzepakowe 940 - 1000
Źródło: Agrobiznes TVP