Przechowywanie problemów
To jeden z kilkunastu magazynów na terenie całego kraju, w którym Agencja Rynku Rolnego przechowuje około 10 tys. ton wieprzowiny. Interwencję rozpoczęto po tym, jak w Niemczech wybuchła afera dioksynowa. W efekcie ceny skupu świń, spadły na łeb, na szyję.
- W Niemczech cena spadła dlatego, że popyt spadł - mówi Marian Kapłon z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej - W Polsce cena spadła dlatego, że wjechało do Polski tanie mięso.
Efekt rynkowy został osiągnięty - uznała Unia Europejska i wstrzymała dopłaty do przechowalnictwa. Z interwencji zadowolone są także polskie władze. Import wieprzowiny z Niemiec do Polski nie jest już opłacalny. U naszych zachodnich sąsiadów ceny mięsa znacznie wzrosły już za sprawą samej informacji o planach działań Brukseli.
Jak twierdzi Lucjan Zwolak, wiceprezes ARR, ceny w Niemczech rosną w dalszym ciągu - doszły już do poziomu wyższego niż były przed kryzysem dioksynowym, są wyższe niż w Polsce i w związku z tym nie ma już napływu niemieckiej wieprzowiny na rynek polski.
W całej Wspólnocie z rynku ściągnięto 140 tysięcy ton mięsa, które w magazynach pozostanie przez najbliższych kilka miesięcy.
Źródło: Agrobiznes TVP