Zboża: Wszędzie drogo
Wysokie notowania pszenicy mogą być związane z pogarszającymi się prognozami zbiorów w Australii oraz niewielkimi niekorzystnymi korektami w bilansie pszenicy, w styczniowym raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnego (USDA).
W tym tygodniu, pomimo umocnienia się euro w stosunku do dolara amerykańskiego, KE wydała licencje dla rekordowej ilości pszenicy - aż 675 tys. ton. Prawdopodobnie jest to swoiste odreagowanie po dwóch poprzednich tygodniach, w których wydano wyjątkowo niewiele licencji.
Wyraźnie drożeje kukurydza. Notowania kukurydzy w kontrakcie marcowym osiagnęły 239,5 EUR/tonę, o 2,9% więcej niż w poprzednim tygodniu. Jest to jednocześnie najwyższy poziom notowań w historii tego kontraktu. Wzrosty cen związne były przede wszystkim ze znacznymi redukcjami szacunków zbiorów na świecie (zwłaszcza w USA i Argentynie), w styczniowym raporcie USDA.
W Chicago ceny pszenicy prawie się nie zmieniły w stosunku do poprzedniego tygodnia. Utrzymujący się wysoki ich poziom związany jest przede wszystkim sytuacją w Australii oraz kurczącym się bilansem pszenicy. Jedną z przyczyn może być także ostatnie osłabienie dolara, poprawiające warunki dla amerykańskiego eksportu.
Po krótkim okresie niewielkich zniżek ceny kukurydzy w Chicago powróciły do wzrostów. Kukurydza w kontrakcie marcowym podrożała przez ostatni tydzień o 6,7% dochodząc do 262,9 USD/tonę. Główną przyczyną odnotowywanych zwyżek są najprawdopodobniej ostatnieniekorzystne korekty wysokości zbiorów kukurydzy w bieżącym sezonie oraz niesłabnący popyt, w tym przede wszystkim ze strony przemysłu biopaliwowego. Według prognoz, w tym sezonie USA przeznaczą aż 37% swojej produkcji kukurydzy do produkcji bioetanolu.
Źródło: AgroWorld za: FAMMU/FAPA