Jak za zboże
Średnie ceny zbóż przez ostatnie kilka miesięcy były wyższe niż wszystkie niedawne oczekiwania i prognozy. Wpływ na to miała przede wszystkim pogoda, która obniżyła zbiory.
Wiesław Łopaciuk - IERGŻ: "Głównym czynnikiem podtrzymującym ceny na świecie jest niedobór bieżący rzędu około 20 milionów w światowym bilansie czyli bieżąca produkcja nie pokrywa zużycia."
Straty były widoczne zwłaszcza u największych eksporterów zbóż. Rosja - trzeci gracz na świecie - wprowadziła w efekcie embargo na eksport swojego ziarna do końca lipca. Podobne problemy z podażą ma Ukraina. Tu ograniczenia w sprzedaży za granicę obowiązują do 30 kwietnia. A to zachwiało równowagą na światowym rynku. Ceny ziarna idą w górę i nieuchronnie zbliżają się do rekordów z 2008 roku. A jak sytuacja będzie kształtować się dalej?
Według części ekspertów, w III kwartale 2011 roku ceny pszenicy oraz kukurydzy, mogą pobić rekordowe notowania w 2008 roku. Taki scenariusz może się ziścić przy założeniu, że Rosja i Ukraina utrzymają obowiązujące obecnie ograniczenia w eksporcie zbóż i nie zrezygnują z nich przed końcem sezonu 2010/2011.
W drugim kwartale tego roku cena pszenicy konsumpcyjnej zbliżyły się do 1000 złotych za tonę. Nieznaczny sezonowy spadek możliwy jest dopiero w trzecim kwartale. Jednak będzie on relatywnie niski ze względu na zmniejszenie się poziomu zapasów oraz wysoką dynamikę popytu na ziarna na całym świecie. Ale o wszystkim i tak zadecyduje Rosja. W trzecim kwartale będzie wiadomo czy embargo na eksport będzie przedłużone czy zakończone.
Źródło: Agrobiznes TVP