Ceny pszenicy na giełdach w USA i Europie idą w górę
Zbyt niskie uwilgotnienie gleby w niektórych kluczowych regionach uprawy pszenicy w USA, a także obawy o stan upraw pszenicy w Australii w związku z brakiem opadów budzą obawy uczestników rynku.
W piątek 26/11, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (grudzień 2010) wzrosła o 0,6% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 238,20 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (grudzień 2010) wzrosła o 1,6% do 264,77 USD/t.
W analizowanym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF także wzrosły, ale w znacznie większym stopniu niż na giełdach amerykańskich. W piątek 26/11, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (styczeń 2011) wyniosła 218,25 EUR/t i była o 2,9% wyższa od ceny sprzed tygodnia.
Ciągłe obawy związane z sytuacjąw strefie euro oraz napięcie pomiędzy Koreą Północną i Południową wpływają na silną przecenę euro w stosunku do dolara i tym samym poprawiają konkurencyjność unijnej pszenicy na rynku światowym. Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (styczeń 2010) wyniosła 177,00 funtów/t i była o 5,0% wyższa od ceny sprzed tygodnia.
Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago także wzrosły, na co przede wszystkim wpłynął utrzymujący się wysoki poziom eksportu soi z rynku amerykańskiego, głównie za sprawą Chin. W ostatnim tygodniu sprawozdawczym zakończonym 18/11, USA zawarły kontrakty na eksport prawie 950 tys. ton soi, tradycyjnie głównie do Chin.
Pomimo sygnałów schładzania gospodarki przez Chiny pojawiają się informacje, iż import surowców rolnych na tym zbytnio nie ucierpi w związku z wysokim zapotrzebowaniem na żywność w tym kraju. W miniony piątek 26/11, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (styczeń 2011) wyniosła 455,03 USD/t i była o 3,1% wyższa od ceny przed tygodniem.
W minionym tygodniu, ceny rzepaku na giełdzie MATIF także wzrosły, co w znacznej mierze spowodowały notowane wzrosty cen kompleksu sojowego w USA oraz utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie na rzepak na unijnym rynku. W piątek 26/11, cena rzepaku (kontrakt luty 2010) na giełdzie MATIF wyniosła 425,00 EUR/t i była o 3,2% wyższa od ceny sprzed tygodni.
Źródło: Portal Spożywczy za: Izba Zbożowo-Paszowa