Ceny zbóż paszowych w dalszym ciągu zachowują się dość stabilnie
Na południu kraju, ziarno kukurydzy zebrano z około 40% areału, a na północy kraju - ok. 65%. Oprócz kukurydzy, na rynku spora jest także podaż pszenicy paszowej i pszenżyta.
Z drugiej strony, w dalszym ciągu notuje się niską podaż jęczmienia i żyta.
Obecnie, ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 650-660 PLN/t, czyli podobnie jak przed tygodniem. Ceny płacone za pszenżyto kształtują się od 580 PLN/t do 600 PLN/t, a za żyto paszowe - 540-560 PLN/t. Ceny jęczmienia utrzymują się na wysokim poziomie i wynoszą 580-600 PLN/t. Ceny ziarna tegorocznej kukurydzy wynoszą 720-760 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Ceny pszenicy konsumpcyjnej w młynach i wielu podmiotach skupowych kształtują się w przedziale 750-780 PLN/t, a ceny żyta konsumpcyjnego - 600-720 PLN/t, w zależności od jakości ziarna i regionu kraju.
Z dniem 1 listopada br. rusza interwencyjny skup zbóż w UE. W bieżącym sezonie w Polsce - podobnie jak i innych krajach UE - zakupy ziarna na zapasy interwencyjne mogą być realizowane w okresie od 1 listopada do 31 maja następnego roku. W poprzednim sezonie 2009/10, w Polsce na zapasy interwencyjne zaoferowano około 361,7 tys. ton zbóż, z tego 361,1 tys. ton jęczmienia oraz 0,6 tys. ton pszenicy.
Ceny zbóż w bieżącym sezonie, pomimo dużych zapasów i dobrych zbiorów na świecie, w tym w UE, prawdopodobnie będą utrzymywały się na wysokim poziomie. W związku z tym w sezonie 2010/11 nie należy spodziewać się skupu ziarna na zapasy interwencyjne.
ocząwszy od sezonu 2010/11 weszły w życie postanowienia Przeglądu Zdrowia WPR w zasadach skupu interwencyjnego. Zakupy pszenicy zwyczajnej zostały ograniczone do ustalonego dla całej UE limitu 3 mln ton, zaś dla pozostałych gatunków (pszenicy durum, jęczmienia, kukurydzy i sorga) limit wynosi 0 ton".
W szczególnych przypadkach, jeżeli Komisja uzna, że wymaga tego sytuacja na rynku, może uruchomić zakupy zbóż w trybie przetargu. Jednakże Komisja ma prawo ograniczyć realizację zakupów interwencyjnych w trybie przetargowym do określonych państw członkowskich lub regionów.
Począwszy od sezonu 2010/11 nie będą stosowane miesięczne dodatki do ceny interwencyjnej. Jedynie jakość kupowanego na zapasy zboża może wpłynąć na podwyższenie lub obniżenie ceny.
Źródło: Portal Spożywczy