Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadek dostaw ziarna do skupu

Spadek dostaw ziarna do skupu

Na północy - z racji jeszcze nie zakończonych żniw - podaż ziarna, szczególnie pszenicy paszowej jest większa. Praktycznie we wszystkich regionach kraju na rynku w dalszym ciągu brakuje jęczmienia paszowego i żyta.

W stosunku do poprzedniego tygodnia, ceny pszenicy paszowej w wytwórniach pasz pozostają stabilne lub też nieznacznie wzrosły. Obecnie, ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 600-630 PLN/t. Ceny pszenicy paszowej w portach kształtują się na poziomie 630-660 PLN/t z dowozem.

Ceny płacone za pszenżyto kształtują się od 510 PLN/t do 540 PLN/t. W związku małą dostępnością jęczmienia, realne ceny tego zboża są wysokie i wynoszą 550-570 PLN/t. Ceny kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów to przedział 650-750 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). Pierwsze kontrakty na ziarno kukurydzy z tegorocznych zbiorów zawierane są w cenie 650 PLN/t.

Z racji uszczuplonej podaży pszenicy konsumpcyjnej, jej ceny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i kształtują się w granicach 760-820 PLN/t. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w portach kształtują się w przedziale od 800 PLN/t do nawet 900 PLN/t za pszenicę o bardzo dobrych parametrach jakościowych (z dowozem).

Na rynku widać symptomy, iż część dostawców posiadających dobrej jakości ziarno zdecydowało się je przechować w oczekiwaniu na dalsze wzrosty cen. Kształtowanie się cen pszenicy paszowej w kolejnych tygodniach będzie m.in. zależało od tego, ile ziarna jakości paszowej udało się zebrać. Na pewno jego udział w łącznych zbiorach pszenicy jest znacznie większy niż przed rokiem.

Niemniej jednak, mając na uwadze fakt, iż zbiory zbóż w kraju jeszcze się nie zakończyły (głównie w województwach północnych) i obecne niekorzystne warunki pogodowe utrudniające zakończenie żniw, ziarno, które ciągle jest na polach może nie nadawać się do wykorzystania na cele paszowe. W konsekwencji słabej jakości zbieranych zbóż, podaż ziarna paszowego z tegorocznych zbiorów może być mniejsza od oczekiwanej.

Źródło: Portal Spożywczy