Sytuacja na rynku – zboże
Jednak od kilku dni zakupowa gorączka opada. Ceny są zróżnicowane - w zależności od regionu kraju, a także od tego, jakim gatunkiem zboża się dysponuje. Na rynku widać pierwsze oznaki większej dostępności części zbóż i zdecydowane braki innych. Poniedziałek przynosi więc z jednej strony wyczekiwanie i nadzieję na wzrosty, a z drugiej obniżki.
Tak jest choćby w przypadku pszenicy paszowej. Do tej pory rolnicy wstrzymywali się ze sprzedażą tego ziarna, licząc na podbicie stawek. I opłaciło się. Jednak gdy cena przekroczyła 700 złotych za tonę i to bez dowozu, wielu producentów uznało, że nadszedł właściwy moment na sprzedaż. Na rynku pojawiło się więc sporo tego towaru i jak to zwykle bywa, najwięcej zarobili ci, którzy podpisywali umowy najszybciej. Teraz nikt się już nie ściga, a ceny spadają. Jeśli dzisiaj chce się sprzedać pszenicę paszową, trzeba zaoferować cenę z dowozem do klienta poniżej 700 złotych za tonę.
Pszenica paszowa - giełdy towarowe
ceny transakcyjne zł/t
ubiegły tydzień 700 - 750
teraz 600 - 700
Wyhamowały stawki pszenicy konsumpcyjnej i jęczmienia. A wszystko dlatego, że przetwórcy, którzy zaspokoili pierwsze potrzeby uzupełnienia zapasów, teraz przebierają w ofertach poszukując tylko ziarna o wysokich parametrach. Jeśli te są zbyt niskie, na sprzedaż w dobrej cenie nie ma co liczyć. Stawka transakcyjna na wysokobiałkową pszenicę to maksymalnie 770 złotych, na dobry jakościowo jęczmień z dostawą do kupującego - 580 złotych.
Zboża konsumpcyjne - giełdy towarowe
ceny transakcyjne zł/t
pszenica 700 - 770
jęczmień 570 - 580
kukurydza 670 - 690
Odwrotnie jest w przypadku żyta konsumpcyjnego. Młynarze i handlowcy z niecierpliwością czekają na oferty sprzedaży tego ziarna - na razie bezowocnie. Żyta brakuje, a młyny nastawione na jego przerób robią przerwy produkcyjne.
Żyto konsumpcyjne - giełdy towarowe
ceny transakcyjne zł/t
ubiegły tydzień 450 - 520
prognoza 530 - 580
520 złotych za tonę z ubiegłego tygodnia to już przeszłość. Prognoza na najbliższe dni: podwyżek ciąg dalszy.
Źródło: Agrobiznes, TVP