UE: Tanieje pszenica na giełdach
W ciągu tygodnia ceny pszenicy w kontrakcie sierpniowym spadły o 1,3% do 130,3 EUR/tonę. Obserwowane niewielkie spadki spowodowane są przede wszystkim słabnącym popytem przed nowymi zbiorami, których wysokość i jakość nadal jest związana ze znaczną niepewnością. Unijny eksport zwalnia tempo co również ma wpływ na kształtowanie się cen ziarna.
Najnowsze prognozy Międzynarodowej Rady ds. Zbóż (IGC) są niezmiennie bardzo dobre. W ostatnim raporcie prognoza zbiorów pszenicy na świecie została podwyższona o kolejne 4 mln ton do 664 mln ton, głównie ze względu na poprawę perspektyw produkcji w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii i Iranie, które z nadwyżką zrekompensowały spodziewane spadki produkcji w Kanadzie.
Ostatni tydzień przyniósł dalsze zwyżki notowań giełdowych kukurydzy. Kontrakt sierpniowy zyskał na wartości o 2% do 155,5 EUR/tonę. 4. W tym tygodniu nie odnotowano znaczniejszych zmian w notowaniach pszenicy na giełdzie w Chicago. Ceny tego gatunku w kontrakcie lipcowym utrzymywały się na poziomie 170 USD/tonę. Stagnacja cen pszenicy może być związana z utrzymywaniem się bardzo dobrych prognoz światowej produkcji pszenicy i wysokich zapasów końcowych również ciążących w bilansie. Straty spodziewane w Kanadzie, które były główną przyczyną wzrostów w ubiegłym tygodniu, zostaną z nadwyżką zrekompensowane poprzez wzrosty w innych krajach.
Znaczniejsze spadki natomiast miały miejsce w przypadku kukurydzy, która w najbliższym kontrakcie potaniała przez ostatni tydzień o 3,6% do 135,7 USD/tonę. Zniżki notowań kukurydzy były związane przede wszystkim z poprawą warunków pogodowych w kluczowych rejonach upraw tego gatunku. Bilans kukurydzy jest ciężki. Według IGC, globalne zbiory tego gatunku w bieżącym sezonie osiągną 824 mln ton, czyli o 2 mln ton więcej w porównaniu z poprzednią prognozą. Do zniżek cen przyczyniły się również ostatnie doniesienia o wprost idealnych warunkach pogodowych dla upraw kukurydzy w Stanach Zjednoczonych. Ceny kukurydzy w USA mają dalszy potencjał zniżkowy. Rynek czeka na opublikowanie raportu o zasiewach i zapasach, który ukaże się pod koniec czerwca br., nie wykluczone są dalsze spadki notowań.
Źródło: Agroworld za: FAMMU/FAPA