Rynek giełdowy zbóż i oleistych
Giełda CBOT w Chicago
Tracący na wartości, od dwóch tygodni, dolar amerykański otworzył drogę do wzrostów na rynkach towarowych za oceanem. Przykładem są kontrakty terminowe na zboża (także inne surowce np. ropa).
Notowania z piątku:
Kukurydza za oceanem drożeje od drugiego tygodnia czerwca. W piątek kontrakt lipcowy zyskał kolejną sesję z rzędu. Wartość towaru powiększyła się o 1,3 dolara/t (0,9%) i zamknęła się na poziomie 141,97 dolara/t. Wzrost tygodniowy wartości tego kontraktu wyniósł 3,2%.
Pszenica z tym samym terminem wykonania oparła się piątkowym zwyżkom i nieznacznie potaniała (-0,2%), kończąc sesję na poziomie 169,71 dolarów/t. W porównaniu z ubiegłym tygodniem ceny są wyższe o 4,8%.
Soja. Od połowy maja ceny kontraktu lipcowego rosną i spadają naprzemiennie oscylując w przedziale notowań między 9,3 - 9,6 dolara/buszel. Presję na ceny wywołuje bardzo duża podaż soi po rekordowych zbiorach w Ameryce Południowej, stąd też wzrosty cen nasion nie są aż tak duże jak np. na rynku zbóż. W piątek nasiona delikatnie podrożały (0,9%), wobec czego towar ten kosztował 353,31 dolarów/tonę. Było to o niespełna 1% wyżej niż na zakończenie poprzedniego tygodnia.
Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) wskazują na tendencję spadkową notowań kukurydzy, pszenicy i soi w średnim i długim okresie. Dla inwestycji krótkoterminowych podpowiadane są zakupy kontraktów na te towary (większe prawdopodobieństwo wzrostu notowań).
Giełda MATIF w Paryżu
Piątek na paryskiej giełdzie przebiegał w głównej mierze pod dyktando kupujących. Na wartości stracił jedynie rzepak, który w ostatnich dniach zyskiwał szczególnie mocno.
Notowania z piątku:
Kukurydza z dostawą w sierpniu. Podczas piątkowej sesji towar ten podrożał o 0,5%. Wzrost wyniósł 0,75 euro i doprowadził notowania do poziomu 153,25 euro/t.
Pszenica z dostawą w listopadzie w ostatnim dniu tygodnia zyskała 1,75 euro (1,3%) i pod koniec dnia została wyceniona na 141,75 euro/tonę (o 3,8% więcej niż tydzień wcześniej).
Rzepak w minionym tygodniu osiągał bardzo duże zwyżki cen (jeszcze do czwartku wzrost nasion wynosił 4,2%, a cena blisko 329 euro/tonę). W piątek jednak kontrakt sierpniowy stracił na wartości 1,4% (4,5 euro) doprowadzając notowania do poziomu 324,25 euro/t na zamknięciu.
Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) dla kukurydzy, pszenicy i rzepaku podpowiadają wzrosty notowań we wszystkich przedziałach czasowych.
Notowania złotego z godziny 9:30 (21-06-2010)
EUR/PLN = 4,03
USD/PLN = 3,23
Źródło: Agroworld za: FAMMU/FAPA