Sytuacja na giełdowym rynku zbóż
Uspokojenie nastrojów i spadek zmienności na globalnych rynkach finansowych to zdecydowanie dobre wieści dla złotego. Polska waluta zyskuje do wszystkich głównych walut.
Giełda CBOT w Chicago
Na giełdzie w Chicago wczorajsza sesja upłynęła pod dyktando kupujących. Na wczorajszych wzrostach na rynkach towarowych skorzystały kukurydza i pszenica. Wyjątek stanowiła soja, która w niewielkim stopniu straciła na wartości.
Notowania z czwartku:
Kukurydza z dostawą w lipcu podczas wczorajszej sesji zyskała na 1,5% (prawie 2 dolary) i kosztowała na zamknięciu 135,12 dolarów/t.
Pszenica z tym samym terminem wykonania zwiększyła swoją wartość o 1,2% i pod koniec dnia została wyceniona na 159,26 dolarów/tonę.
Soja odnotowała w czwartek niewielki wzrost- kontrakt z dostawą w lipcu potaniał o 0,9% (lekko ponad 3 dolary) zatrzymując notowania na poziomie 343,75 dolarów/tonę.
Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) wskazują na tendencję spadkową notowań kukurydzy, pszenicy i soi we wszystkich przedziałach czasowych.
Giełda MATIF w Paryżu
Czwartek na paryskiej giełdzie przyniósł również wzrosty cen (jednakże nieco mniejsze niż za oceanem). Kukurydza i rzepak podrożały o 0,7%, pszenica zaś zatrzymała się na poziomie z dnia poprzedniego.
Notowania z czwartku:
Sierpniowy kontrakt na kukurydzę zyskał wczoraj 0,7%. Towar ten zakończył sesję ceną 149,75 euro/tonę, czyli o 1 euro wyżej niż w środę.
Pszenica z terminem wykonania w listopadzie nie zmieniła swojej wartości, wobec czego za tonę ziarna płacono 136,75 euro.
Rzepak drożeje już czwarta sesję z kolei. W czwartek cena nasion wzrosła o kolejne 0,7% (2,25 euro), wobec czego cena sierpniowego kontraktu uplasowała się na poziomie 315,5 euro/tonę.
Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) dla zbóż podpowiadają spadki w krótkim terminie przy zachowaniu wzrostowego trendu średnio i długookresowego. W przypadku rzepaku sugerowane jest większe prawdopodobieństwo wzrostów notowań w każdym horyzoncie czasowym.
Notowania złotego z godziny 9:15 (11-06-2010)
EUR/PLN = 4,09 (4,13 wczoraj rano)
USD/PLN = 3,38 (3,44 wczoraj rano)
Źródło: Agroworld