Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadki cen zbóż na giełdach amerykańskich. Niewielki wzrost notowań w Europie

Spadki cen zbóż na giełdach amerykańskich. Niewielki wzrost notowań w Europie

Według USDA, na dzień 1 marca br. zapasy pszenicy w USA wyniosły 36,8 mln ton i były aż o 30% większe niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Spadku cen ziarna pszenicy na giełdach amerykańskich nie zdołały nawet powstrzymać przewidywania dotyczące łącznego areału uprawy pszenicy w USA pod zbiory w 2010 roku dokonane przez USDA i mówiące, iż areał ten wyniesie 21,8 mln ha i będzie o 9% mniejszy niż przed rokiem.

W czwartek 1/04, na giełdzie w Chicago, cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (maj 2010) spadła o 2,1% do 167,04 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (maj 2010) spadła o 1,1% do poziomu 172,70 USD/t.

W minionym tygodniu, cena pszenicy na giełdzie w Paryżu w kontrakcie najbliższym nieznacznie wzrosła, ale ceny w kontraktach z późniejszym terminem realizacji wyraźnie zniżkowały.
W czwartek 1/04, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (maj 2010) wyniosła 125,50 EUR/t i była o 0,2% wyższa od ceny sprzed tygodnia. Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego

tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (maj 2010) wyniosła 96,75 funtów/t i była o 0,7% niższa niż przed tygodniem.

Na przestrzeni minionego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago ponownie osłabły. Cena soi w kontrakcie najbliższym (maj 2010) wyniosła 346,13 USD/t i była o 1,0% niższa niż przed tygodniem. Ostatnie oceny USDA mówiące o dalszym zwiększeniu areału uprawy soi w USA pod tegoroczne zbiory o 1% do rekordowego poziomu 31,6 mln ha oraz szanse na wzrost eksportu soi z Argentyny w najbliższych tygodniach w związku z przewidywanym zakończeniem strajków przez dokerów w tym kraju wpłynęły na dalszą korektę cen soi.

W minionym tygodniu, cena rzepaku na giełdzie MATIF w kontrakcie najbliższym nie uległa zmianie, ale ceny w kontraktach z późniejszym terminem realizacji wzrosły. W czwartek 1/04, cena rzepaku (kontrakt maj 2010) na tej giełdzie utrzymała się na poziomie 306,0 EUR/t, ale cena w kontrakcie sierpniowym wzrosła o 1,3% do 294,75 EUR/t. Utrzymujące się duże zapotrzebowanie na olej rzepakowy do produkcji biodiesla to główny czynnik windujący ceny rzepaku na unijnym rynku w bieżącym sezonie.

Źródło: Portal Spożywczy