Sytuacja na rynku – tuczniki
Choć na ten tydzień zapowiadają się największe uboje, tylko w nielicznych regionach cena drgnęła o kilka groszy.
Większość wstrzymuje się ze zmianami, bo chociaż o obniżkach nikt nie mówi, chętnych na podniesienie stawek również brakuje - szczególnie tam, gdzie łatwo o import. No chyba, że ktoś do tej pory wyraźnie odstawał od peletonu.
Za żywe świnie rolnicy dostają niewiele ponad 3 złote za kilogram. Taka stawka wciąż satysfakcjonuje spore (choć powoli zmniejszające się) grono rolników. Szczególnie tych, którzy nie zawsze wierzą w uczciwe podejście przetwórców do badania mięsności.
ŻYWIEC WIEPRZOWY
najczęstsze ceny skupu
3,20 - 3,30 zł/kg
W notowaniach poubojowych klasa S zaczyna się od 4 i pół złotego. Kończy powyżej 5 złotych, ale tu ważną rolę odgrywają premie i dodatki z tytułu umów. Klasa R stoi na granicy 4 złotych.
TUCZNIKI wg wbc zł/kg
S 4,50 - 5,10
E 4,40 - 5,00
U 4,20 - 4,80
R 3,70 - 4,40
O 3,30 - 3,80
P 2,90 - 3,60
źródło ZM
Tadeusz Blicharski-Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polus: Mieliśmy nadzieje na nieco wyższe ceny z okazji zbliżających się świat, no niestety rynek nie zareagował w ten sposób. Mimo, że rzeźnicy poszukują szynek, karkówek schabów, i ceny na wyręby wzrosły, to jednak cena żywca utrzymuje się ciągle podobnym poziomie, zwyżka jest tylko na poziomie około 5 groszy wbc za klasę E, czyli utrzymuje się na poziomie 4 złotych 80 groszy za kilogram dobrego tucznika.
Przetwórcy wiedzą, że jeśli nawet na krajowym rynku nie kupią tyle, ile potrzebują, zawsze mogą sięgnąć po import - szczególnie, że mocna złotówka im sprzyja.
Tadeusz Blicharski-Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polus: Kilka dużych zakładów zakupiło dosyć duże partie mięsa, półtusz po dosyć okazyjnych cenach. Wynikało to z tego, że cały czas w Danii utrzymuje się dosyć niska cena i presja tamtego rynku na nas jest w związku z tym bardzo duża.
W tej sytuacji również na targowiskach widać mniejsze zainteresowania zwiększaniem hodowli.
Ceny pozostają bez zmian. Para prosiąt kosztuje najczęściej niecałe 300 złotych, ale zdarzają się i stawki powyżej 400.
PROSIĘTA zł/parę
targowiska
woj. świętokrzyskie 200 - 280
woj. pomorskie 200 - 360
woj. podlaskie 200 - 400
woj. opolskie 220 - 260
woj. łódzkie 220 - 380
woj. mazowieckie 240 - 420
woj. małopolskie 270 - 410
źródło ODR
Źródło: Agrobiznes, TVP