Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – żywiec wieprzowy

Sytuacja na rynku – żywiec wieprzowy

Rolników w punktach skupu mało, a ceny jak spadały, tak spadają. Jak tłumaczą przetwórcy, problem nie dotyczy wyłącznie ceny - jeśli bowiem nie uda się uruchomić samochodu, to i wyższa stawka nikogo nie skusi. Na razie zakłady na brak surowca nie narzekają i towar dowożą swoimi samochodami. Jeśli nawet są opóźnienia, to zgromadzone zapasy pozwalają na produkcję bez zakłóceń.

TUCZNIKI wg wbc   zł/kg

S 4,30 - 4,60

E 4,20 - 4,50

U 4,00 - 4,30

R 3,65 - 4,00

O 3,05 - 3,67

P 2,80 - 3,50

źródło ZM


Kto rozlicza się za wagę żywą (choć to już rzadkość), za kilogram dostaje poniżej 3 złotych. W klasyfikacji poubojowej, najlepsza klasa S, kosztuje od 4 złotych 30 groszy do 4 złotych 60 groszy plus ewentualne dodatki. Klasa R wyceniana jest maksymalnie na 4 złote.

PROSIĘTA          zł/parę

targowiska

woj. podlaskie          200 - 400

woj. opolskie           240 - 270

woj. pomorskie          240 - 300

woj. świętokrzyskie     250 - 360

woj. mazowieckie        260 - 340

woj. kujawsko-pomorskie 270 - 330

woj. małopolskie        300 - 450

źródło ODR


Na targowiskach handel prosiętami dosłownie zamarzł. Ceny jakie w ubiegłym tygodniu udało się zebrać pracownikom ODR-ów, wahają się od 200 złotych za parę w Knyszynie na Podlasiu do 450 zł w Mszanie Dolnej w Małopolsce.

Źródło: Agrobiznes, TVP